Trwa ładowanie...

Konsekwencje jedzenia mięsa. Spożywanie kurczaka ma wpływ na rozwój trzech rodzajów raka

Naukowcy z Oxfordu postanowili zbadać wpływ regularnego spożywania kurczaka na rozwój raka. Okazuje się, że istnieje związek między jedzeniem drobiu a trzema nowotworami. Naukowcy wysnuli wniosek po pięcioletnim badaniu Brytyjczyków.

1. Regularne jedzenie kurczaka-konsekwencje

Osoby, które regularnie spożywają kurczaka, zwiększają szanse na rozwój trzech rodzajów raka. Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfrodzie zbadali konsekwencje jedzenia kurczaka przez ponad 475 tysięcy Brytyjczyków w wieku od 37 do 73 lat i monitorowali ich zdrowie w ciągu pięciu lat.

Obserwacja wykazała, że u ponad 23 tysięcy badanych zdiagnozowano w tym czasie nowotwory, a spożywanie kurczaka wiązało się z czerniakiem, rakiem prostaty i chłoniakiem nieziarniczym.

Zobacz film: "Spożywanie mięsa zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci"

Istotną informacją jest, że badani nie jedli wyłącznie drobiu, ale także mięso czerwone. Ponadto w badaniach nie wzięto pod uwagę sposobu przyrządzania mięsa.

"Naukowcy znaleźli jedynie związek między jedzeniem mięsa kurczaka a nowotworami. To nie jest żaden mechanizm. Nie oznacza to, że jedzenie drobiu powoduje raka" – mówi dr Penny Adams.

W swoim raporcie naukowcy potwierdzili, że potrzebują dalszych badań nad związkiem jedzenia drobiu, a zachorowaniem na nowotwór.

2. Kraje, w których spożywa się najwięcej mięsa

Konsumpcja mięsa wzrasta z roku na rok, mimo że coraz więcej osób deklaruje ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie go ze swojej diety.

W ciągu 50 lat gwałtownie wzrosło globalne spożycie mięsa, a wpływ na to ma bogacenie się społeczeństwa.

Przeciętny Polak zjada 30 kg drobiu rocznie
Przeciętny Polak zjada 30 kg drobiu rocznie

Najwięcej mięsa produkuje się i spożywa w Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii i Argentynie. Z różnych danych wynika, że w tych państwach przeciętna osoba zjada ponad 100 kg mięsa rocznie.

W Europie Zachodniej spożywa się jej ok. 80-90 kg na osobę.

Najmniej mięsa w ciągu roku spożywa się w Etiopii – jest to zaledwie 7 kg na osobę, w Rwandzie tylko o kilogram więcej, a Nigerii – 9 kg. W tych krajach mięso nadal uchodzi za towar luksusowy.

Ile mięsa zjada Polak?

Według Instytutu Ekonomiki, Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przeciętny Polak zjada rocznie ok. 40,5 kg wieprzowiny, 30 kg drobiu i 2,2 kg wołowiny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza