Trwa ładowanie...

Koniec zmarszczek - przełomowe odkrycie w kwestii zapobiegania starzeniu

Zmarszczki, kurze łapki i zmarszczki mimiczne na twarzy mogą wkrótce być tylko wspomnieniem. Przełomowe odkrycie pozwala nam poznać sposób, w jaki organizm sam się naprawia. Naukowcy odkryli naturalny sposób na regenerację komórek tłuszczowych, które sprawiają, że skóra wygląda gładko i młodo.

Może to prowadzić nie tylko do stworzenia nowych generacji kuracji przeciwzmarszczkowych, ale także to wynalezienia sposobu na leczenie ran, które nie pozostawi blizn. Eksperci twierdzą, że twarze pełne zmarszczek w przyszłości nie będą już elementem nieodwracalnego procesu starzenia.

Zmarszczki, siwe włosy i plamy na skórze to jedne z najpowszechniejszych oznak starzenia. Istnienie całego wielomilionowego przemysłu kosmetycznego wynika z potrzeby ukrycia bądź zlikwidowania ich.

W badaniu, opublikowanym w dzienniku "Science", badacze skupili się na komórkach tłuszczowych znanych jako adypocyty, które zazwyczaj znajdują się w skórze i ich utrata wiąże się z procesem starzenia.

Najnowsze badanie naukowców daje nadzieję na calkowite usunięcie skutków starzenia się, takich jak zmarszczki mimiczne lub kurze łapki
Najnowsze badanie naukowców daje nadzieję na calkowite usunięcie skutków starzenia się, takich jak zmarszczki mimiczne lub kurze łapki (123RF)

Brak adipocytów jest jednym z głównych powodów, dla których nieusuwalne zmarszczki zdobią twarze starszych osób. Badaczom udało się pozyskać kluczową substancję, nazywaną białkiem morfogenetycznym kości, znajdującą się w ranach zawierających mieszki włosowe.

Następnie użyto ich do pokierowania komórkami tworzącymi blizny w taki sposób, by utworzyły one adypocyty - komórki tłuszczowe niezbędne w utrzymaniu gładkiej, zdrowej i młodo wyglądającej skóry.

Zespół naukowców potwierdził, że nowy proces może wkrótce przybrać formę zastrzyku, podobnie jak popularne zabiegi przy użyciu botoksu. Nie wykluczają nawet formy kremu.

Prowadzący badania, prof. George Cotsarelis, z Uniwersytetu Pennsylvania w Stanach Zjednoczonych, powiedział: "Odkryliśmy, jak manipulować procesem gojenia się ran w taki sposób, aby uzyskać nową tkankę zamiast blizny. Nasza praca pokazuje, ze mamy możliwość kontrolowania komórek skóry, i że mogą one być skutecznie przekształcane w adypocyty."

Testy tego procesu odbyły się w warunkach laboratoryjnych na ludzkiej tkance bliznowej wytworzonej w laboratorium. Chociaż naukowcy skupili się głównie na procesie tworzenia blizn i gojenia się, wyniki ich badań mogą mieć dużo szersze zastosowanie, jak twierdzi prof. Cotsarelis.

Utrata adypocytów to powszechnie występujące powikłanie w przypadku pewnych chorób takich jak zakażenie wirusem HIV, ale także część naturalnego procesu starzenia, który jest nieunikniony. Mimo to, wiele osób na całym świecie próbuje jak najbardziej opóźnić moment, w którym ich twarz zacznie okazywać oznaki starzenia.

Koniecznie przeczytaj

"Wyniki naszych badań mogą potencjalnie przybliżyć nas do opracowania nowej strategii regeneracji adypocytów w pomarszczonej skórze, co może prowadzić do stworzenia nowych terapii przeciwko starzeniu się skóry."

Zmarszczki, kurze łapki i niektóre inne oznaki starzenia się skóry mają wspólną przyczynę. Jest nią utrata komórek, które nadają skórze gładki i zdrowy wygląd. Wraz z wiekiem w naszym organizmie zaczyna się proces, w wyniku którego komórki te umierają, a ich dawnej liczby nie da się przywrócić. Nowa metoda, która pozwoliłaby skórze produkować komórki adypocytowe, byłaby rewolucją na rynku kosmetyków zapobiegających starzeniu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza