Trwa ładowanie...

Koniec z codziennymi zastrzykami dla cukrzyków – naukowcy odkryli, jak podtrzymać wytwarzanie insuliny w organizmie

Osoby chorujące na cukrzycę typu 1 muszą codziennie robić sobie zastrzyki z insuliny, aby podtrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Możliwe, że to się zmieni – naukowcy udowodnili, że po odpowiednim pobudzeniu organizmu może on wytwarzać niezbędną do funkcjonowania ilość insuliny nawet przez rok.

Choroba atakuje komórki wydzielające insulinę w trzustce. Zdrowi ludzie mają miliardy limfocytów T regulatorowych (Treg), które chronią komórki wytwarzające insulinę przed systemem immunologicznym. Natomiast chorzy na cukrzycę typu 1 nie mają wystarczająco dużo ochronnych komórek Treg.

Naukowcy z Uniwersytetu Yale i Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli, że komórki Treg można wydobyć z ciała, zwiększyć ich liczbę w warunkach laboratoryjnych do 1500 razy, a następnie z powrotem przekazać je do krwiobiegu w celu przywrócenia normalnego funkcjonowania.

Zobacz film: "Przyczyny wzrostu zachorowań na cukrzycę"

Początkowe próby na 14 osobach pokazały, że leczenie jest bezpieczne i pomaga na jeden rok. Wyniki badań opublikowano na łamach medycznego czasopisma naukowego „Science Translational Medicine”.

– To może być przełomowy moment w historii tej choroby – twierdzi dr Jeffrey Bluestone, profesor w dziedzinie metabolizmu i endokrynologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco (UCSF).

– Stosując komórki Treg do ponownego nauczenia układu odpornościowego prawidłowego funkcjonowania, być może będziemy w stanie naprawdę zmienić przebieg tej choroby. Spodziewamy się, że limfocyty T regulatorowe będą ważnym elementem leczenia cukrzycy w przyszłości – dodaje Bluestone.

Metoda ta nie tylko eliminuje potrzebę codziennego wykonywania zastrzyków insuliny, ale hamuje również postęp choroby, co może uratować w przyszłości cukrzyków od utraty wzroku i amputacji.

Zespół naukowców uważa, że zastosowanie metody powielania komórek Treg daje nadzieję na leczenie także innych chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i toczeń, a nawet może być wykorzystane w terapii chorób sercowo-naczyniowych, układu nerwowego oraz otyłości.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza