Trwa ładowanie...

Koniec mentoli? Od 20 maja 2020 papierosy mentolowe znikają z obrotu

Od 20 maja 2020 r. mentolowe papierosy i z kapsułką znikną ze sklepów. W życie wejdzie unijna detektywa zakazująca sprzedaży mentoli na terenie całej Unii Europejskiej. Jednak są pewne wyjątki.

Zobacz film: "Dr Mariola Fotin-Mleczek pracuje nad szczepionką na koronawirusa"

1. Papierosy mentolowe znikną ze sklepów?

Dyrektywa jest kolejnym krokiem mającym pomóc w zwalczaniu palenia. Mentol bowiem maskuje przykry zapach dymu papierosów i tym samym powoduje, że wielu palaczy nie decyduje się na zerwanie z nałogiem. Problem ten jest bardzo aktualny w Polsce, bo mentolowe papierosy cieszą się w kraju ogromną popularnością. Wśród 9 mln palących Polaków, aż 42 proc. sięga po produkty mentolowe, z czego 28 proc. robi to regularnie – wynika przeprowadzonego przez Maison&Partners na zlecenie Fundacji Forum Konsumentów (FFK).

Zakaz sprzedaży mentoli
Zakaz sprzedaży mentoli (GettyImages)

2. Podgrzewacze do tytoniu IQOS

Zakaz nie obejmie mentolowych wkładów tytoniowych do podgrzewaczy tytoniu IQOS. Są to bezdymne urządzenia elektroniczne, w których tytoń nie jest spalany, a podgrzewany. Zostały one łagodniej potraktowane, ponieważ z przeprowadzonych badań wynika, że podgrzewanie mentolowego tytoniu może być mniej szkodliwe dla zdrowia palaczy oraz ich otoczenia, niż palenie zwykłych mentolowych papierosów.

Wnioski zostały wyciągnięte z badania opublikowanego w periodyku naukowym "Regulatory Toxicology and Pharmacology". Do podobnej konkluzji doszli również naukowcy Osaki Hospital Tokyo Heart Center, jednej z najbardziej renomowanych klinik w Japonii.

3. Zakaz sprzedaży mentoli a rzucenie palenie

Czy brak mentoli spowoduje zmniejszenie ilości palaczy? To raczej pozostaje kwestią wątpliwą. Jak wynika z badań FFK, niemal 90 proc. palaczy nie zamierza zrezygnować z nałogu po wejściu w życie dyrektywy. Około 50 proc. obecnych konsumentów produktów mentolowych deklaruje, że będzie palić zwykłe papierosy, 16 proc. przejdzie na produkty alternatywne (np. e-papierosy i podgrzewacze tytoniu). Natomiast prawie 20 proc. wprost przyznaje, że zamierza szukać tych produktów na czarnym rynku.

Co ciekawe, prawie połowa miłośników mentoli nie wie, że od 20 maja 2020 r. nie będą już dostępne.

Eksperci zgodnie przyznają, że epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 to najlepszy czas na rzucenie palenia.

Zobacz także: Koronawirus - jak się przenosi i jak możemy się chronić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza