Trwa ładowanie...

Komplikacje po przeszczepieniu wysp trzustkowych

Przeszczep trzustki jest czwartym, co do częstości wykonywanym rodzajem transplantacji, wyprzedza go transplantacja nerek, wątroby i serca. Do rzadszych operacji należy przeszczepianie płuc, wysp trzustkowych i jelita. Jednoczasowy przeszczep trzustki i nerki jest najczęściej wykonywanym przeszczepem wielonarządowym na świecie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Przeszczepianie wysp Langerhansa jest niewątpliwie obarczone mniejszym ryzykiem niż przeszczepianie trzustki w całości. Po przeszczepieniu trzustki w całości do najczęstszych powikłań należą: ropnie wewnątrzbrzuszne, zakrzepy, nieszczelność zespoleń, zakażenia oraz nowotwory. Jeżeli chodzi o przeżywalność, to rok po operacji wynosi ona 82% chorych, a po 5 latach 50%, co nie jest dostatecznie satysfakcjonujące.

Dzięki przeszczepieniu wysp możliwe jest uzyskanie u chorego normoglikemii (prawidłowego stężenia glukozy we krwi) dzięki przywróceniu fizjologicznego wydzielania endogennej insuliny. Niestety z czasem dochodzi do upośledzenia ich funkcji, co wiąże się z koniecznością ponawiania zabiegów.

Szerzej o powikłaniach oraz problemachmogących wystąpić po przeszczepie wysp trzustkowych opowiada dr Michał Wszoła, chirurg.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Jakie leczenie po transplantacji?

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza