Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Komórki macierzyste z jąder lekiem na cukrzycę

Uczeni z Uniwersytetu Georgetown pracują nad nową metodą leczenia cukrzycy typu 1. Polega ona na przeszczepieniu komórek wysp trzustki wykształconych z komórek macierzystych, pobieranych z jąder pacjenta...

Zobacz film: "Opalanie a cukrzyca"

spis treści

1. Zalety nowej metody leczenia cukrzycy

Nowo opracowany sposób przeszczepiania komórek beta trzustki skierowany jest do mężczyzn w wieku od 16 do 57 lat, cierpiących na cukrzycę typu 1. Choroba ta polega na tym, że układ immunologiczny pacjenta atakuje komórki własnego organizmu, w tym przypadku komórki beta trzustki, w wyniku czego dochodzi do insulinozależności. Zaletą nowej metody przeszczepiania przekształconych komórek macierzystych z jąder jest fakt, iż ze względu na pobranie komórek od samego pacjenta, wyklucza się możliwość odrzucenia przeszczepu.

2. Stan badań nad nową metodą leczenia cukrzycy

Podczas badań naukowcy laboratoryjnie otrzymywali komórki beta trzustki, po czym gdy zaczynały poprawnie funkcjonować i wytwarzać insulinę, wszczepiali je myszom. Dzięki temu doprowadzano do obniżenia poziomu glukozy we krwi myszy w sposób całkowicie naturalny. Zanim jednak można będzie podjąć próbę wszczepienia wyprodukowanych w ten sposób komórek beta ludziom, niezbędne jest przeprowadzenie dalszych badań. Nie wiadomo także, czy układ odpornościowy chorego nie doprowadzi do zniszczenia nowych komórek, jak to miało miejsce w przypadku pierwotnych komórek trzustki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza