Trwa ładowanie...

Kolka wątrobowa - objawy i leczenie

Kolka wątrobowa to dolegliwość, która pojawia się jako efekt kamicy żółciowej bądź nieprawidłowego sposobu odżywiania. Ostre bóle brzucha przy atakach kolki wątrobowej można łagodzić poprzez ciepłe kompresy, ziołowe preparaty i leki rozkurczające.

spis treści

1. Objawy kolki wątrobowej

Kolka to słowo kojarzone zazwyczaj z kolką niemowlęcą, która dotyka małe dzieci bądź kolką nerkową, będącą wynikiem kamicy nerkowej.

Zobacz film: "Sygnały ostrzegawcze, które wysyła chora wątroba"

Poza nimi istnieje także kolka wątrobowa, która jest potocznym określeniem dla ostrych napadów bólowych, będących wynikiem skurczów pęcherzyka żółciowego. Są one efektem przechodzenia kamienia przez drogi żółciowe do dwunastnicy (kamica żółciowa) bądź nieprawidłowej diety.

Ból związany z kolką wątrobową zlokalizowany jest zazwyczaj po prawej stronie pod żebrami i może promieniować do okolic łopatki.

Objawy pojawiają się nagle i zazwyczaj trwają nawet przez kilka godzin. Długotrwały ból brzucha może być połączony z wydalaniem żółci.

Ponadto, dolegliwości często towarzyszy dodatni objaw Chełmońskiego, czyli bolesność w okolicach łuku żebrowego, która pojawia się w wyniku "uderzenia" tych miejsc.

Kolka wątrobowa to dolegliwość, która dotyka ok. 15 proc. populacji i jak wykazują statystyki, częściej są to kobiety niż mężczyźni.

Dodatkowymi czynnikami ryzyka wystąpienia kolki wątrobowej są: otyłość, niezdrowa dieta bogata w tłuszcze i smażone potrawy, nadużywanie alkoholu oraz wiek powyżej 40. roku życia.

2. Ból wątroby i sposoby na jego zapobieganie

Kolka wątrobowa będąca wynikiem kamicy żółciowej musi być leczona pod okiem lekarza. Po rozpoznaniu jej objawów konieczne jest wykonanie szeregu badań, m.in. morfologii krwi, badania ultrasonograficznego wątroby i dróg żółciowych, co ułatwi leczenie.

6 największych przysług dla wątroby
6 największych przysług dla wątroby [7 zdjęć]

Wątroba jest organem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Codziennie odpowiada

zobacz galerię

Jeśli natomiast kolka wątrobowa jest wynikiem nieprawidłowej diety, należy wprowadzić zmiany w sposobie odżywiania. Przede wszystkim dieta wysokotłuszczowa powinna być zastąpiona dietą bogatą w produkty białkowe, które chory będzie spożywał przy każdym posiłku.

Konieczne jest spożywanie białego chudego mięsa (indyk, królik, cielęcina), mięsa ryb oraz odłuszczonych produktów mlecznych (chude mleko, odtłuszczone sery twarogowe). Należy także ograniczyć spożywanie alkoholu bądź też zupełnie wyeliminować go z diety.

Istotne jest ponadto odpowiednie przyrządzanie posiłków. Najlepszym sposobem przygotowania jedzenia jest gotowanie potraw (ewentualnie pieczenie). Zdecydowanie należy unikać smażonych dań, gdyż mogą one spowodować skurcze woreczka żółciowego i atak kolki wątrobowej.

Ostre napady bólowe można łagodzić poprzez przykładanie ciepłych kompresów w miejsca, w których ból jest najsilniejszy. Niektórzy stosują też elektryczne poduszki.

Dobrym sposobem na atak kolki wątrobowej jest picie herbatek ziołowych. Można także wziąć rozkurczające leki przeciwbólowe.

W okresie najsilniejszego bólu konieczne jest ograniczenie jedzenia owoców i pokarmów stałych.

Niektórzy uważają, że atakom kolki wątrobowej zapobiega tzw. kuracja ojca Klimuszki. Polega ona na piciu przez 12 dni soku z cytryny i oliwy (sok wyciśnięty z jednej cytryny należy zmieszać z taką samą ilością oliwy).

To musisz wiedzieć

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Ból wątroby
Kolka wątrobowa jest potocznym określeniem dla ostrych napadów bólowych
Kolka wątrobowa jest potocznym określeniem dla ostrych napadów bólowych
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza