Trwa ładowanie...

Kolka jelitowa – przyczyny, objawy, leczenie

Kolka jelitowa spowodowana jest nagłymi skurczami mięśni gładkich jelita. Bardzo często występuje u niemowląt. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jaka jest przyczyna skurczów jelit, jak objawia się kolka jelitowa i czy jest niebezpieczna dla zdrowia Twojego dziecka.

Zobacz film: "Jakie są objawy kolki jelitowej?"

spis treści

1. Kolka jelitowa – przyczyny

Powodów dla których kolka jelitowa występuje u dzieci oraz u dorosłych należy doszukiwać się w nieprawidłowościach w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Kolka jelitowa u niemowlaków najczęściej jest wynikiem błędów dietetycznych karmiących je rodziców.

Nie tylko jednak dieta dziecka ma znaczenie ale również sposób karmienia dziecka – karmienie dziecka w miejscu głośnym, rozpraszającym niemowlaka może spowodować, że będzie ono połykało oprócz jedzenia również duże ilości powietrza, które mogą potem spowodować skurcze jelit, czego efektem jest kolka jelitowa.

4 proste metody, które pomogą na nieszczelne jelito
4 proste metody, które pomogą na nieszczelne jelito [5 zdjęć]

Badania wykazują, że zespół nieszczelnego jelita dotyczy coraz większej liczby Polaków. Większość osób

zobacz galerię

Innymi przyczynami, które są również charakterystyczne dla dorosłych są alergie pokarmowe, zespół jelita drażliwego, kamienie kałowe, niedrożność jelita, nietolerancje np. laktozy, glutenu, uchyłkowatość jelita i inne problemy związane z nieprawidłową budową lub pracą jelit.

Jednakże bardzo często powód kolki jelitowej to prostu bardzo szybkie, łapczywe spożywanie ciężkich, smażonych czy gazowanych posiłków. Zdarza się, ze kolka jelitowa jest również spowodowana zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym. Niektórzy uważają, że kolka może być tez spowodowana czynnikami psychicznymi, przede wszystkim chodzi tutaj o stres.

2. Kolka jelitowa – objawy

Kolka objawia się nagłym, napadowym bólem brzucha. Oprócz bólu brzucha zazwyczaj też występuje jego dolegliwe wzdęcie. Zazwyczaj ból trwa od kilku do kilkunastu minut. Kolka występująca u dorosłych oraz starszych dzieci zazwyczaj nie jest niebezpieczna. Spowodowana jest najczęściej zaparciami, zazwyczaj szybko mija.

Bywa jednak, że kolka jelitowa jest sama w sobie objawem jakiejś większej choroby np. refluksu. W przypadku niemowlaków kolka najczęściej pojawia się w okresie od 3 do 12 tygodnia życia dziecka. Zaalarmować powinny nas takie objawy jak długotrwały płacz dziecka, wzdęcie brzucha czy kopanie nóżkami.

3. Kolka jelitowa – leczenie

Kolka jelitowa nie zawsze musi oznaczać, że potrzebne jest wdrążenie kuracji lekami. Czasem wystarczy uginanie i prostowanie nóg czy masaż brzucha czy ciepła kąpiel. W razie gdyby to nie pomogło, ból powinien przejść po zastosowaniu dostępnych w każdej aptece leków rozkurczowych – najlepiej będzie zapytać farmaceutę o takie leki, które wpływają na rozkurczanie się mięśni układu pokarmowego.

Zobacz także:

Jeżeli kolka występuje częściej, można pomyśleć o terapii prebiotykami – najlepiej w tej kwestii również zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W przypadku niemowlaków przyjmowanie jakichkolwiek leków powinno być konsultowane z lekarzem.

W przypadku występowania kolki u dzieci ważna jest zmiana złych nawyków karmienia dziecka czy też zwrócenie szczególnej uwagi na to by dziecko nie przebywało w otoczeniu stresogennym.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza