Trwa ładowanie...
Kolagen dla aktywnych. Warto go suplementować, by sobie nie zaszkodzić

Kolagen dla aktywnych. Warto go suplementować, by sobie nie zaszkodzić

Kolagen stanowi 30 proc. wszystkich białek człowieka. Znajduje się w kościach, mięśniach, skórze i ścięgnach. Jest niezwykle wytrzymały i elastyczny, ale i kapryśny – ok. 25. roku życia zanika zdolność odtwarzania włókien kolagenowych. Jaki to ma wpływ na nasz organizm? I dlaczego temat ten powinien szczególnie zainteresować biegaczy?

Partner materiału: marka Flexus Shots

Czym jest kolagen?

Kolagen to białko najczęściej występujące w ludzkim organizmie. Jest głównym składnikiem tkanki łącznej. W organizmie pełni szereg istotnych funkcji. Jest elementem budulcowym kości, stawów, skóry, zębów, chrząstek, naczyń krwionośnych oraz rogówki oka. Chroni też narządy wewnętrzne (nerki, żołądek, wątrobę), tworząc wokół nich sprężyste rusztowanie.

Kolagen, o czym mało kto pamięta, wspiera naszą odporność. Zapobiega przedostawaniu się drobnoustrojów do wnętrza organizmu i zmniejsza stan zapalany. Wspomaga ponadto wchłanianie składników mineralnych.

Białko to jest też strażnikiem naturalnego piękna. Wspiera proces odbudowy skóry, dba o odpowiedni poziom jej nawilżenia. Przyspiesza gojenie się ran.

Dotychczas opisano 29 typów kolagenu, z których najpowszechniejszy jest typ I obecny w ścięgnach i tkance łącznej kości. Znajdziemy go też w skórze. Z kolei typ II to składnik chrząstek stawowych, któremu towarzyszą też typy IX, X i XI kolagenu.

Skutki niedoboru kolagenu

U ludzi młodych kolagen ulega odbudowie i wymianie (ok. 3 kg na rok). Jeszcze przed 30. urodzinami ta zdolność jednak zanika, a po 50. roku życia poziom kolagenu w organizmie gwałtownie spada. Efekt? Skóra traci swoją jędrność i elastyczność. Pojawić się może ból stawów. Włosy i paznokcie stają się słabsze i łamliwe.

Rozwiązaniem może być sięgnięcie po dobrej jakości suplement diety. W aptece dostępny jest kolagen w tabletkach, saszetkach do rozpuszczenia w wodzie i w fiolkach.

Uznaniem wśród specjalistów i pacjentów cieszy się kolagen w płynie Flexus Shots, za którego jakość odpowiada szwajcarski producent. Jest bardzo wygodny w użyciu, bo nie trzeba rozpuszczać go w wodzie i można go przyjmować o dowolnej porze dnia. Jego suplementacja nie wiąże się z koniecznością połykania tabletek.

Flexus Shots to kolagen do picia „na raz”, który nie tylko wspomaga cały narząd ruchu, zwłaszcza stawy, ale też – dzięki obecności witamin C i D – zapewnia prawidłowe funkcjonowanie kości i chrząstki. Dba też o utrzymanie zdrowych kości i prawidłowe funkcjonowanie mięśni (a te pełnią funkcję stabilizacyjną dla stawów).

W składzie Flexus Shots znajdziemy siarczany glukozaminy i chondroityny, które pomagają redukować stany zapalne w stawach. Obecny w preparacie kwas hialuronowy wspomaga działanie kolagenu oraz produkcję płynu maziowego niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania stawu i regeneracji chrząstki stawowej.

W preparacie Flexus Shots znajdziemy wyłącznie niezbędne składniki (do minimum została ograniczona ilość fruktozy w fiolce). Jedna dawka w wygodnej formie to sposób na kompleksowe zadbanie o kości, stawy i skórę. To najmocniejszy kolagen dla osób starszych, pacjentów po urazach i kontuzjach i osób pracujących fizycznie. Warto, by o nim pamiętać, kiedy w okresie wiosenno-letnim zwiększamy naszą aktywność. Dlaczego właśnie wówczas kolagen dla biegaczy jest tak ważny?

Do biegu gotowi…

Wielu z nas wie, że aktywność fizyczna jest jednym z filarów dobrego zdrowia i samopoczucia.

W cieplejsze dni chętniej podejmujemy różnego rodzaju aktywności, m.in. biegamy, czy jeździmy na rowerze. Jeśli jednak wydaje się nam, że wystarczy tylko włożyć wygodne buty i sportową odzież, jesteśmy w błędzie, który może nas kosztować zdrowie.

Podjęcie treningu bez przygotowania znacząco zwiększa ryzyko urazu. Stawy łatwo przeciążyć, zaburzeniu ulegnie produkcja kolagenu. Stąd tak ważna jest prawidłowo przeprowadzona rozgrzewka. Trzeba się rozciągnąć, dając znać organizmowi, że za moment czeka go większy wysiłek.

Do wiosennego biegania podejdźmy też racjonalnie. Zacznijmy od krótkich dystansów i spokojnego tempa. Z czasem możemy podnosić sobie poprzeczkę. Starajmy się jednak zawsze mierzyć siły na zamiary.

Sport ma być dla nas rozrywką i sposobem na wzmocnienie organizmu. Nie patrzmy na niego przez pryzmat konieczności, a szansy na lepsze zdrowie i samopoczucie. By jednak tak się stało, musimy do minimum zredukować ryzyko kontuzji. Pamiętajmy zatem o rozgrzewce i odpowiednim nastawieniu.

A jeśli jesteśmy po 25. roku życia warto też uzupełnić swoją dietę o kolagen na stawy, np. Flexus Shots, by dostarczyć organizmowi odpowiednich składników do regeneracji.

Partner materiału: marka Flexus Shots

polecamy

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza