Trwa ładowanie...

Koklusz - charakterystyka, szczepionki

Koklusz jest jedną z chorób dziecięcych, nad którą udało się zapanować dzięki obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Jak się jednak okazuje ostatnio coraz częściej zapadają na nią osoby dorosłe.

spis treści

1. Koklusz - charakterystyka

Koklusz jest groźną chorobą zakaźną, roznoszoną drogą kropelkową. Odpowiadają za nią bakterie Bordatella pertusis. Koklusz, czyli inaczej krztusiec, objawia się kaszlem, często tak silnym, że chory nie może złapać oddechu i sinieje. Choroba ta jest niezwykle groźna dla małych dzieci, u których może prowadzić do niedotlenienia mózgu, a nawet zgonu. Koklusz u dorosłych nie stanowi aż tak dużego zagrożenia, jednak może się zdarzyć, że od dorosłego zarazi się dziecko, które jest w pełni chronione przed tą chorobą dopiero po przyjęciu wszystkich 5 dawek szczepionki, czyli w wieku 6 lat.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Koklusz - szczepionki

Lekarze podejrzewają, że przyczyną zachorowań na koklusz osób dorosłych jest wygaśnięcie odporności na bakterie, uzyskanej po szczepieniach w dzieciństwie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż wielu dorosłych przechodzi koklusz nawet nie zdając sobie z tego sprawy, a objawy choroby mylą z objawami przeziębienia. Aby uchronić się przed zachorowaniem na koklusz można poddać się szczepieniu. W Polsce oprócz szczepionki skojarzonej – DTP (przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi), którą podaje się dzieciom nieodpłatnie w ramach programu szczepień obowiązkowych dostępna jest również nowa szczepionka, którą można zastosować u osób dorosłych. Niektórzy rodzice wykupują ją również dla swoich dzieci, gdyż jest bardziej nowoczesna.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza