Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Kobiety z chorobami nerek powinny zbadać się na nowotwór piersi i szyjki macicy

Nowe badanie pokazuje, że wiele kobiet w zaawansowanym stadium choroby nerek nie przechodzi rekomendowanych badań na obecność nowotworu piersi lub szyjki macicy, mimo tego, że są one objęte zwiększonym ryzykiem rozwinięcia się raka niż zdrowe kobiety.

Wyniki badań ukazały się w najnowszym numerze "Clinical Journal of the American Society of Nephrology" (CJASN).

Nowotwór odpowiada za znaczną liczbę chorób i śmierci u osób z przewlekłą chorobą nerek. Kobiety z tą chorobą są około dwa razy bardziej narażone na rozwój nowotworu niż reszta populacji.

Ryzyko wydaje się być szczególnie zwiększone dla raka przewodu moczowego, układu trawiennego lub piersi. Z tego powodu badania piersi i szyjki macicy są szczególnie ważne dla kobiet z przewlekłą chorobą nerek.

Zespół prowadzony przez dr Germaine Wong (z Uniwersytetu Sydney w Australii), Jade Hayward, i dr Danielle Nash (Institute for Clinical Evaluative Sciences, Ontario, Kanada) sprawdził wyniki badań na raka piersi i szyjki macicy pośród kobiet, porządkując je według wieku i stadium zaawansowania przewlekłej choroby nerek.

Kobiety ze zdiagnozowaną przewlekłą chorobą nerek objęte są dużo większym ryzykiem raka piersi lub szyjki macicy
Kobiety ze zdiagnozowaną przewlekłą chorobą nerek objęte są dużo większym ryzykiem raka piersi lub szyjki macicy (123RF)

Wyniki pochodziły z lat 2002-2013. Do swojej analizy użyli 141,326 badań na obecność nowotworu piersi i 324,548 badań na obecność nowotworu szyjki macicy.

Starsze kobiety z innymi schorzeniami, w zaawansowanym stadium choroby nerek, wymagające dializy, dużo rzadziej przechodziły rutynowe badania piersi i macicy w porównaniu z młodszymi kobietami we wczesnym stadium choroby nerek.

Liczba kobiet przebadanych na obecność nowotworu piersi na przestrzeni dwóch lat stanowiła 61 procent u kobiet bez choroby nerek, 54 procent u kobiet w trzecim stadium choroby, 37 procent u kobiet w stadium czwartym lub piątym i 26 procent u kobiet z niewydolnością nerek poddanych dializie.

Jak dbać o nerki?
Jak dbać o nerki?

Prawidłowe funkcjonowanie nerek ma niebagatelne znaczenie dla kondycji całego organizmu. Ich rola polega

zobacz galerię

Podobny schemat zauważono biorąc pod uwagę trzyletni przedział czasowy. Starszy wiek, gorszy stan zdrowia i mniejszy przychód utożsamia się z niższą liczbą badań.

"Te wyniki odzwierciedlają znany w opiece zdrowotnej system priorytetów u dializowanych pacjentów: starsze kobiety poddane dializie mają trudności z wykonywaniem wszystkich trudnych procesów, które wiążą się z dializą, dlatego mogą zaniedbywać inne podstawowe kwestie, które w danym momencie wydają im się bardziej odległe i mniej ważne, takie jak zapobieganie chorobom lub badanie pod kątem wystąpienia nowotworu.

Biorąc pod uwagę fakt, że wczesne wykrycie jest kluczowe w leczeniu raka i może wpływać na dalsze życie pacjenta, specjalne kampanie informacyjne, które poinformują grupę docelową o konieczności badań, są niezbędne" - mówi dr Wong.

Koniecznie przeczytaj

Skoordynowane działania pomiędzy nefrologami, lekarzami rodzinnymi i innymi specjalistami w zakresie opieki zdrowotnej nad kobietami są konieczne, aby promować badania na obecność nowotworu wśród kobiet z przewlekłą chorobą nerek.

Jednak to największe zadanie spoczywa na nefrologach, którzy utrzymują najbliższe relacje z osobami dotkniętymi tą chorobą. Będą oni w stanie przekonać pacjentów o konieczności badań i razem wybrać odpowiedni plan pozwalający wcześnie wykryć i zwalczyć nowotwór.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza