Trwa ładowanie...

Kobiety wolą konkurować same ze sobą

W obecnych czasach konkurencja wśród kobiet nie ma dobrej opinii. Jednak naukowcy z Uniwersytetu Pensylwania, Uniwersytetu George Mason oraz Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych wykazali, że konkurowanie z innymi kobietami nie zawsze jest źródłem motywacji kobiet do działania.

Okazało się, że kobiety są bardziej skłonne do rywalizacji, gdy przeciwnikiem są one same.

Według komunikatu prasowego Uniwersytetu Pensylwania 58 proc. mężczyzn wybrało konkurencję, w porównaniu do 38 proc. kobiet, co oznacza 20 punktów procentowych różnicy między płciami. Ta dysproporcja znika w indywidualnej wersji gry, w której uczestnicy zdecydowali, czy chcą konkurować sami ze sobą.

Wydaje się, że powszechnie panujące przekonanie, że kobiety uwielbiają ze sobą konkurować, nie jest prawdziwe, zgodnie z badaniem, z którego wynika, że tylko około 22 proc. kobiet wybrało konkurowanie z inną kobietą. Dla porównania kobiety, którym powiedziano, że ich przeciwnik będzie miał takie same umiejętności, przystąpiły do rywalizacji w 30 proc. przypadków.

Najnowsze badania wykazały, że kobiety nie lubią rywalizować z innymi kobietami
Najnowsze badania wykazały, że kobiety nie lubią rywalizować z innymi kobietami

Zespół zbadał 1 200 uczestników, połowa z nich to kobiety, a połowa mężczyźni, którzy odpowiadali na pytania w trzech rundach. Aby zwiększyć konkurencję, płacono za każdą poprawną odpowiedź w pierwszej rundzie przed sparowaniem z innym graczem w drugiej. Podczas drugiej fazy, zwycięzcom zapłacono dwukrotnie za poprawne odpowiedzi, podczas gdy przegrani nie otrzymali nic.

W ostatniej rundzie gracze mogli kontynuować styl turnieju i grać przeciwko wynikowi swojego przeciwnika z drugiej rundy lub zarabiać na każdej poprawnej odpowiedzi, jak w pierwszej rundzie.

7 typowo męskich zachowań
7 typowo męskich zachowań [8 zdjęć]

Kobietom wydaje się, że o płci przeciwnej wiedzą wszystko. Zdarzają się jednak takie sytuacje, w których

zobacz galerię

Odważniejsza opcja rywalizacji oferowała więcej korzyści z podwójną płatnością, ale też większe ryzyko, gdyż mogli nic nie otrzymać, jeśli nie mogli pokonać swojego przeciwnika.

Aby sprawdzić samych siebie, gracze próbowali pokonać swój pierwszy wynik w drugiej rundzie z możliwością konkurowania z ich wynikiem z drugiej rundy w finale. Po grze wypełniono kwestionariusz pomiaru zaufania i gotowości do podejmowania ryzyka. Niektórzy uczestnicy grali w grę on-line, a nie w laboratorium i byli poinformowani o płci lub poziomie umiejętności swojego przeciwnika.

ZOBACZ TAKŻE:

Zespół uważa, że pragnienie niekonkurowania sprowadza się do zaufania, ponieważ często jest tak, że kobiety nie doceniają swoich umiejętności, podczas gdy mężczyźni je przeceniają.

Nie jest to jednak pierwsze badanie, przedstawiające różnice między płciami, które mogą albo utrudniać, albo pobudzać rozwój kariery. Najnowsze badania pokazują, że już sześcioletnie dziewczynki wierzą, że chłopcy są bardziej inteligentną płcią.

7 zachowań typowych dla kobiet
7 zachowań typowych dla kobiet [8 zdjęć]

Masz czasem wrażenie, że mężczyźni są z Marsa? Czujesz, że pomiędzy tobą i partnerem nie ma porozumienia?

zobacz galerię

Skoro kobiety nie wierzą we własne możliwości, to nie chcą konkurować z innymi, a więc nie poprawią swoich wyników, ani też nie wygrają. Pracodawcy często wykorzystują te informacje. Obecnie tworzone są liczne programy, które mają na celu ograniczenie konkurencji wśród kolegów z pracy, a skupiają się na samodoskonaleniu, co może być bardziej satysfakcjonujące dla kobiet.

Należy jednak podkreślić, że konkurencja może się opłacać. Zwycięstwo może być bowiem bardzo opłacalne, a często przegrana nic nie zmienia, dlatego warto podjąć to ryzyko. Trzeba mieć świadomość swoich możliwości i wiedzieć, kiedy zaryzykować.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza