Trwa ładowanie...

Kobiety szukają na portalach randkowych miłości. A mężczyźni?

W dobie internetu możliwości poszerzają się. Bez wychodzenia z domu można poznać kogoś atrakcyjnego, kto nas zainteresuje. Szacuje się, że co piąty mężczyzna w wieku od 18 do 35 lat, korzystał z serwisów randkowych nawet podczas trwania swojego związku.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

spis treści

Nie ma niczego złego w szukaniu bliskiej osoby, prawda? Zwłaszcza jeśli od dłuższego czasu jesteśmy sami i doskwiera nam samotność. Portale i aplikacje randkowe nie działają jednak jak Facebook, gdzie wysyła się wiadomości do przyjaciół lub szuka znajomych do pogadania. Na portalu randkowym zazwyczaj poszukujemy czegoś więcej i bez ogródek mówimy o swoich oczekiwaniach.

Internet - wbrew pozorom - skraca dystans. Flirtujący w sieci mężczyzna nie musi oddawać się ciężkiej pracy, jaką jest adorowanie, flirtowanie i uwodzenie kobiety. Wystarczy postawić sprawę jasno i... klik.

Coraz bardziej popularne są aplikacje randkowe. Jeszcze parę lat temu randki online były dla zdesperowanych facetów, którzy nie byli w stanie uwieść kobiety w tradycyjny sposób. Teraz jest zupełnie inaczej. Coraz więcej osób poszukuje partnera za pomocą internetu. Największą zaletą jest anonimowość. Dużo łatwiej bowiem jest połączyć się z kimś dyskretnie online niż w miejscu publicznym.

Seks bez miłości (WIDEO)
Seks bez miłości (WIDEO)

Seks w związku kształtuje relacje, buduje zaufanie i poczucie bliskości. Pozwala zbliżyć się do siebie

zobacz galerię

1. Czego tak naprawdę szukamy w sieci?

Aplikacje randkowe, takie jak np. Tinder, mają sprawić, że znalezienie kobiety lub mężczyzny będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek. Jednak zgodnie z nowym badaniem, istnieją spore różnice w oczekiwaniach, jakie stawiają wobec siebie panie i panowie. Mówiąc wprost – kobiety zwykle poszukują w sieci miłości, a nie seksu. Z kolei mężczyźni chcą znaleźć kogoś, z kim będą mogli spędzić upojną noc.

Przeczytaj również:

2. Skąd właściwie biorą się te różnice?

- Różnice odnoszące się do potrzeb, są warunkowane biologicznie. Kobiety od dawien dawna nastawiane są na tworzenie ogniska domowego, dbanie o dzieci, o swojego partnera. Te uwarunkowania kierują panie przede wszystkim w stronę opieki. Jeżeli kobieta jest samotna, a większość jej znajomych posiada już takie ognisko, zaczyna im brakować czasu na inne relacje. Wtedy samotne kobiety zaczynają szukać miejsca do stworzenia z kimś takiego ogniska.

Nie jest to jednak prawdą, że w sieci spotyka się tylko samotne kobiety. Spotkać można także takie, które to właśnie tam szukają czegoś, czego pragną, np. zrozumienia, podziwu czy po prostu rozmowy z płcią przeciwną, czego nie posiadają w swoim ognisku domowym - twierdzi psycholog społeczny zdrowia Urszula Wysocka z Pracowni Psychologicznej w Białymstoku.

3. A co z mężczyznami?

- Mężczyźni podobnie jak kobiety, mogą poszukiwać w sieci tej drugiej połówki albo szybkiej relacji dla zaspokojenia swoich potrzeb. Bardziej wrażliwi mężczyźni także szukają komunikacji z płcią przeciwną, po to, aby wyżalić się, porozmawiać, otrzymać opiekę i oparcie psychiczne - dodaje psycholog społeczny zdrowia Urszula Wysocka.

Aby zrozumieć, w jaki sposób technologia rzeczywiście kształtuje nasze życie seksualne, twórcy Clue - aplikacji zdrowotnej dla kobiet - nawiązali współpracę z badaczami z Kinsey Institute. Naukowcy przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział 140 tys. osób (96 proc. stanowiły kobiety) z 198 krajów świata. Tematem był wpływ aplikacji moblinych i innych możliwości technologicznych na życie seksualne, zdrowie i związki.

Badacze odkryli, że 34 proc. Amerykanów korzystało z takich aplikacji. Okazało się, że "niezobowiązujący seks” nie był tym rodzajem relacji, którego najczęściej poszukiwały kobiety. Spośród wszystkich badanych osób, 15 proc. stwierdziło, że korzysta z aplikacji randkowych, żeby znaleźć partnera, w porównaniu do zaledwie 10 proc. szukających "przygody na jedną noc”.

Kiedy przeanalizowano wyniki dotyczące mężczyzn, okazało się, że 36 proc. z nich szukało krótkich lub długoterminowych relacji, 11 proc. najbardziej zależało na przygodach na jedną noc, a 9 proc. z nich marzyło o tym, żeby mieć regularny seksbez wchodzenia w poważny związek. Jeżeli chodzi o najmniej pożądany typ relacji, byli to "przyjaciele z korzyściami” (tzw. friends with benefits).

Jak na ironię, badanie pokazuje, że mężczyźni częściej używają randkowych aplikacji do "poprawienia jakości swoich związków seksualnych”.

4. Co motywuje ludzi, którzy wolą nawiązywać kontakty w sieci?

Czy jest to jakaś forma "ucieczki”? - Łatwość dostępu do sieci to bardzo duży plus, jeżeli chodzi o poznawanie nowych ludzi. Poza tym, w dzisiejszym społeczeństwie pogoń za karierą i masa obowiązków, nie pozwala na regularne spotykanie się z innymi. Ludzie wiedzą, że w sieci, w domowym zaciszu mogą porozmawiać z kimś i mogą śmiało i bez zobowiązań mówić o wszystkim, bez większych konsekwencji. Jak najbardziej, może to także być forma ucieczki, ponieważ na forum mogą być anonimowi, mogą naginać rzeczywistość i kreować swoją osobę na nowo, tak jakby chcieli by było - uważa psycholog społeczny zdrowia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza