Trwa ładowanie...

Kobiety leczone za pomocą chemioterapii mają problemy poznawcze

Najnowsze badanie pokazuje, że kobiety z rakiem piersi, leczone za pomocą chemioterapii, mają problemy poznawcze nawet do sześciu miesięcy po zakończeniu terapii.

1. Chemioterapia osłabia pamięć i uwagę

Badacze z Centrum Leczenia Wilmot odkryli, że kobiety, które przeszły chemioterapię z powodu nowotworu piersi, mają problemy z pamięcią, uwagą i przetwarzaniem informacji.

Badania Wilmot zostało opublikowane w czasopiśmie "Journal of Clinical Oncology". Prowadziła je prof. Michelle C. Janelsins. Naukowcy porównywali trudności poznawcze wśród 581 chorych na raka piersi leczonych w ośrodkach klinicznych na terenie Stanów Zjednoczonych i 364 osób zdrowych, o średniej wieku 53 lat, w obu grupach. Naukowcy wykorzystali specjalistyczne narzędzie o nazwie FACT-Cog, które dobrze potwierdza pomiar zaburzeń poznawczych. Bada ono postrzeganie własnego upośledzenia, jak również zaburzenia poznawcze postrzegane przez innych.

Naukowcy chcieli za ich pomocą dowiedzieć się, czy istnieją uporczywe objawy i mogą one wchodzić w korelacje z innymi czynnikami, takimi jak wiek, wykształcenie, rasa i stany menopauzalne, czy inne.

Leczenie raka piersi za pomocą chemioterapii może powodować problemy poznawcze
Leczenie raka piersi za pomocą chemioterapii może powodować problemy poznawcze (123RF)

Badacze stwierdzili, że w porównaniu z osobami zdrowymi, wyniki FACT-Cog kobiet z rakiem piersi wykazywały wyniki gorsze o 45 proc. W rzeczywistości, w ciągu prawie roku (od diagnostyki i wstępnej chemioterapii po zakończeniu leczenia po sześciu miesiącach) u 36,5 proc. kobiet odnotowano spadek wyników w porównaniu do 13,6 proc. kobiet zdrowych.

2. Poważne skutki uboczne

Zobacz także

Większa ilość leku i występowanie objawów depresyjnych na początku miały wiekszy wpływ na wyniki FACT-Cog. Inne czynniki, które wpłynęły na spadek zdolności poznawczych to młodszy wiek i czarna rasa. Kobiety, które otrzymały terapię hormonalną i / lub radioterapię po chemioterapii, miały podobne problemy poznawcze jak kobiety, które otrzymały tylko chemioterapię, jak wykazało badanie.

"Nasze badanie było jednym z największych badań ogólnokrajowych do tej pory, pokazuje, że problemy poznawcze związane z chemioterapią są znacznym i wszechobecnym problem dla wielu kobiet z rakiem piersi" - powiedział Janelsins, profesor chirurgii w Centrum Kontroli Raka Wilmota. Jest także dyrektorem Programu Psychoneuroimmunologicznego "Laboratory".

"Jesteśmy obecnie w trakcie oceny tych danych w kontekście obiektywnych mechanizmów poznawczych i próbujemy zrozumieć rolę i możliwe procesy biologiczne, które mogą powodować ryzyko problemów poznawczych u pacjentów" – dodaje Janelsins.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza