Trwa ładowanie...

Kobiety czują się winne po przypadkowym seksie, a mężczyźni nie żałują… chcą więcej !

Obudzenie się w łóżku obok kogoś obcego może napełniać nas smutkiem.

Więc to nie jest zaskoczeniem, że naukowcy odkryli, że 35 proc. kobiet czuje żal po przygodzie na jedną noc.

Jednak badania wykazały, że tylko jedna piąta mężczyzn żałuje, że poszła do łóżka z kimś nieznajomym. W rzeczywistości, 60 proc. z nich denerwuje się, gdy świadomie podejmą decyzję, aby zrezygnować z możliwości uprawiania przypadkowego seksu.

Nowe badania sugerują, że powód tego, że kobiety czują się bardziej winne, może być związany z ewolucją.

Aby ocenić postawy wobec jednorazowej przygody, naukowcy zapytali o to Norwegów, podobno o bardziej liberalnym podejściu do seksu.

Zbadano grupę 263 studentów w wieku od 19 do 37 lat, którzy doświadczyli ostatnio przypadkowego seksu.

Kobiety dużo częściej żałują jednorazowej przygody z kimś obcym
Kobiety dużo częściej żałują jednorazowej przygody z kimś obcym

Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii odkryli, że dużo częściej żałowały kobiety (35 proc.). Tylko 30 proc. studentek było zadowolonych po ich ostatniej przygodzie na jedną noc. Jednak ponad połowa mężczyzn miała takie same odczucia.

W czasopiśmie "Evolutionary Psychology" stwierdzono, że może tak być dlatego, że jest dużo bardziej prawdopodobne, że to mężczyźni mieli orgazm podczas seksu, a nie kobiety.

Okazało się bowiem, że obie płcie bardziej żałowały jednorazowej przygody, która nie kończyła się osiągnięciem orgazmu.

Jednocześnie, prawie 80 proc. kobiet było zadowolonych, że odmówiło, gdy miały szansę na przypadkowy seks. Ale tylko 40 proc. mężczyzn czuje, że podjęli wówczas właściwą decyzję, gdy zrezygnowali z tej szansy.

ZOBACZ TAKŻE:

Autor badania, profesor Leif Edward Ottesen Kennair powiedział, że kobiety żałowały, że się zgodziły na jedną noc częściej niż mężczyźni, natomiast mężczyźni żałowali, gdy rezygnowali z szansy na seks bardziej niż kobiety.

"Mężczyźni cieszą się z przypadkowego seksu znacznie bardziej, ale to nie wyjaśnia różnicy w żalu między płciami, ponieważ płeć jest najważniejszym czynnikiem wpływającym zarówno na prawdopodobieństwo orgazmu, jak i żalu seksualnego po przygodnym seksie" - dodał.

Kobiety mogą być mniej zadowolone z tego doświadczenia przede wszystkim ze względu na obawy o niechcianą ciążę, choroby przenoszone drogą płciową i coraz gorszą reputację.

10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa [10 zdjęć]

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy,

zobacz galerię

Chociaż nie można wykluczyć, że kobiety czują większy żal z powodu nieosiągnięcia przez nie przyjemności seksualnej, może temu być winna ewolucja, zarówno mężczyźni, jak i kobiety, posiadają różne postawy wobec seksu.

Naukowcy wskazali na fakt, że mężczyźni mogą teoretycznie spłodzić tysiące dzieci. Tak właśnie to wyglądało w przeszłości, aby zwiększyć szanse na posiadanie dzieci, które przeżyły. Ale to oznaczało, że jakość partnera seksualnego jest zagrożona.

Naukowcy uważają, że sprawiło to, że wielu mężczyzn dbało tylko o liczbę możliwych stosunków seksualnych, podczas gdy kobiety są bardziej skoncentrowane na jakości partnerów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza