Trwa ładowanie...

Kobieta wymiotowała przez 10 lat. Dopiero teraz usłyszała diagnozę

U 71-letniej Judy zdiagnozowano tajemniczą chorobę, przez którą codziennie od 10 lat wymiotowała. Emerytka cierpi na uszkodzenie nerwu błędnego, dlatego pokarm nie może pozostawać w jej żołądku dłużej niż u osoby zdrowej.

spis treści

1. Lekarze przez lata nie znali podłoża choroby

Judy przez lata była błędnie diagnozowana, przeszła cztery operacje, które miały skorygować chorobę przełyku. Podczas udziału w programie BBC's Diagnosis Detectives, 71-latka powiedziała, że przeszła m.in. operację achalazji w 2008 roku, co uniemożliwiło jej prawidłowe spożywanie posiłków. Judy ciągle czuła mdłości i wymiotowała "jasnożółtą żółcią" za każdym razem, gdy jadła. W rezultacie straciła ponad 9 kg i jak sama przyznała, wyglądała jak "skóra i kości".

"To było tak, jakbym miała piłeczkę golfową wbitą w gardło i się dusiła" - opisywała swój stan po achalazji.

Judy po 10 latach dowiedziała się z jaką zmaga się chorobą
Judy po 10 latach dowiedziała się z jaką zmaga się chorobą (facebook)

2. Uszkodzenie żyły błędnej

Początkowo Judy obawiała się nawet, że może mieć raka. Jednak dr Shidrawi, gastroenterolog ze szpitala Wellington w północnym Londynie, podejrzewał, że Judy doznała uszkodzenia nerwu błędnego - biegnącego od mózgu do brzucha - podczas pierwotnej operacji w 2008 roku i natychmiast zbadał, jak kwaśny jest jej żołądek. Okazało się, że przypuszczenia lekarza były trafne.

Chociaż pierwszy test kwasu żołądkowego Judy dowiódł, że jej nerw błędny działa w zadowalającym stopniu, to kolejne dwa dowiodły, że opróżnianie żołądka zajęło jej godzinę dłużej niż większości ludzi - co powodowało, że wymiotowała.

Chociaż nie można całkowicie naprawić uszkodzonego nerwu błędnego, dr Shidrawi chce założyć zastawkę i zoperować brzuch Judy.

Dr Shidrawi jest jedynym specjalistą, który trafnie zdiagnozował chorobę Judy
Dr Shidrawi jest jedynym specjalistą, który trafnie zdiagnozował chorobę Judy

3. Co to jest nerw błędny?

Nerw błędny jest najdłuższym z 12 nerwów czaszkowych, który biegnie od mózgu przez twarz do brzucha. Jest odpowiedzialny za wysyłanie sygnałów do mięśni żołądka, aby wepchnąć pokarm do jelita cienkiego. W przypadku uszkodzenia nerw nie jest w stanie wysyłać tych sygnałów - co oznacza, że pokarm może pozostawać w żołądku dłużej niż zwykle. Nerw błędny może zostać uszkodzony podczas operacji jelita cienkiego lub żołądka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza