Trwa ładowanie...

Kobieta wydala alkohol w moczu. Cierpi na zespół fermentacji pęcherza

Kobieta z Pittsburgha cierpi na hiperglikozurię i jest pierwszym udokumentowanym przypadkiem osoby, której pęcherz produkuje etanol. Pomimo że nie pije alkoholu, w jej moczu jest jego wysoki poziom.

1. Alkohol w moczu

61-letnia kobieta zgłosiła się do Szpitala Prezbiteriańskiego Uniwersytetu Medycznego w Pittsburghu na przeszczep wątroby. Pacjentka miała zdiagnozowaną cukrzycę. Na początku lekarze podejrzewali, że ukrywa ona uzależnienie od alkoholu, ponieważ wszystkie badania moczu wykazywały obecność etanolu.

Kobieta wydala alkohol
Kobieta wydala alkohol (Getty Images)

Zobacz film: "Życie z nokturią. Co dolega 75-letniemu Zygmuntowi?"

Kolejną zagadką była dla nich obecność dużych ilości glukozy w jej moczu. Stan ten określa się mianem hiperglikozurii. To z kolei było związane z dużą liczbą drożdżaków obecnych w próbkach. Lekarze zauważyli, że pacjentka nie wykazuje oznak zatrucia alkoholowego. Doszli więc do wniosku, że drożdżaki zasiedlające pęcherz mogą fermentować cukier i doprowadzać do produkcji etanolu.

Drożdżaki znalezione w jej organizmie to Candida glabrata, które są wykorzystywane w przemyśle piwnym. Co ciekawe, nigdy nie występują w organizmie w takich ilościach.

Układ moczowy
Układ moczowy (Wikimedia commons)

Niestety wdrożone leczenie przeciwgrzybiczne nie powiodło się, być może z powodu źle kontrolowanej cukrzycy pacjentki.

2. Zespół fermentacji pęcherza

Jednak przy tej okazji lekarze dotarli do danych, które dotyczą przypadków podobnej produkcji etanolu w pęcherzu. Eksperci mówią o obecności alkoholu w moczu w przypadku pośmiertnym oraz eksperymentów związanych z in vitro.

Testy wykryły obecność etanolu w moczu
Testy wykryły obecność etanolu w moczu (iStock)

Nietypowa choroba, na którą cierpi 61-letnia pacjentka to zespół fermentacji pęcherza. Powoduje on stan upojenia po spożyciu węglowodanów. Nieznane są przyczyny tego zaburzenia, natomiast opisano je w Annals of Internal Medicine.

Zobacz także: Niezwykły przypadek medyczny. Pacjent, który jadł węglowodany wytwarzał alkohol w organizmie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Organizm kobiety produkuje alkohol
Organizm kobiety produkuje alkohol (iStock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza