Trwa ładowanie...

Kobieta pluła krwią podczas miesiączki. W płucach wyrosła jej druga błona śluzowa macicy

Do szpitala Show Chwan Memorial Hospital w Tajwanie zgłosiła się 26-letnia kobieta, która podczas miesiaczki pluła krwią. Pacjentka bardzo cierpiała. Lekarze byli w szoku, gdy zobaczyli, że w jej płucach wyrosła błona śluzowa macicy.

spis treści

1. U kobiety wykryto guzka jamistego

26-latka zgłosiła się na oddział ratunkowy, ponieważ pluła krwią. Jak informują autorzy artykułu opublikowanego w "The New England Journal of Medicine", kobieta w ciągu ostatnich 4 lat miała okresowe epizody krwioplucia o małej objętości zbiegające się z jej miesiączką. Nie miała żadnych innych objawów w obrębie jamy brzusznej ani miednicy.

Zobacz film: "Smog negatywnie wpływa na przebieg COVID-19"

Pacjentka została poddana podstawowym badaniom. Przeprowadzono u niej badanie fizykalne płuc, sprawdzono saturację oraz wykonano tomografię klatki piersiowej, która wykazała 11 mm guzek jamisty. Kobieta została poddana operacji, podczas której wycięto wykrytą narośl.

2. W płucach kobiety wyrosła błona śluzowa macicy

W wyniku późniejszej analizy pobranego materiału okazało się, iż zmiana w płucach to zręby endometrium, tj. komórki błony śluzowej, która wyściela wnętrze macicy. Jest to tkanka, której działanie jest regulowane przez hormony żeńskiego układu rozrodczego – głównie estrogeny.

W związku z działaniem tych steroidowych substancji w trakcie cyklu miesięcznego podlega ono ciągłym zmianom. W pierwszej fazie cyklu endometrium ulega rozrostowi w związku z dojrzewaniem pęcherzyków Graafa i przygotowywaniem błony śluzowej macicy na zagnieżdżenie się zarodka. W drugiej fazie natomiast wzrost stężenia progesteronu powoduje wyhamowanie powiększania endometrium, czego następstwem jest jego złuszczanie i miesiączka.

W warunkach nieprawidłowych może dochodzić do przerostu endometrium. Najczęściej przerost błony śluzowej macicy jest spowodowany zaburzonym działaniem gospodarki hormonalnej. Ta dolegliwość występuje przede wszystkim u kobiet po 55 roku życia.

26-latka pluła krwią, ponieważ miała zmiany w płucach. Stan zdrowia kobiety poprawił się - po usunięciu guzka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza