Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Kobiece infekcje pęcherza

Zapalenie układu moczowego (ZUM) to bardzo częsta dolegliwość kobieca. Wywołują ją drobnoustroje. Choroba ma dwie postaci: zakażenie pęcherza moczowego oraz odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Objawy zapalenia pęcherza są stosunkowo charakterystyczne. Chorobę zwiastują:

  • częste parcie na mocz,
  • pieczenie i/lub ból w czasie oddawania moczu,
  • ból brzucha w okolicy nadłonowej,
  • stan podgorączkowy,
  • nietrzymanie moczu.

Znane są również przypadki bezobjawowego zapalenia pęcherza (bezobjawowy bakteriomocz). Chorobę rozpoznaje się wówczas na podstawie wyniku badania moczu.

1. Przyczyny infekcji pęcherza

Zapalenie pęcherza jest częstsze u kobiet, co wiąże się z budową anatomiczną kobiecego ciała (w przypadku pań cewka moczowa jest znacznie krótsza niż u mężczyzn). Rozwojowi infekcji sprzyja wychłodzenie na skutek siadania na murkach, kamieniach, zimnych ławkach. ZUM częściej pojawia się również u kobiet w okresie menopauzy (wynik zmian hormonalnych). Ryzyko zakażenia pęcherza moczowego rośnie razem z wiekiem, może być również związane z nieprawidłowościami w obrębie narządów układu moczowo­-płciowego.

Do układu moczowego bakterie przedostają się w zdecydowanej większości przypadków przez cewkę moczową. Najpopularniejszym drobnoustrojem wywołującym ZUM jest bakteria Escherichia coli, bytująca w jelicie grubym. Układowi moczowemu zagrażają również wirusy, chlamydie, mikolazmy, które przenoszone są droga płciową.

By zapobiec infekcjom pęcherza moczowego konieczne jest odpowiednie nawadnianie organizmu (powinno się pić co najmniej 2 litry płynów dziennie). Istotne jest też dbanie o higienę intymną – regularne podmywanie się (maksymalnie dwa razy dziennie), jak również noszenie odpowiedniej bielizny i ubrań (wybieraj majtki bawełniane, delikatne, spodnie zaś nie powinny być zbyt obcisłe). Do codziennej diety warto włączyć żurawinę.

Zobacz także

Objawy zapalenia pęcherza są mało komfortowe. W znacznym stopniu utrudniają one prawidłowe funkcjonowanie. W chwili ich wystąpienia dobrze jest wykonać badanie moczu i poddać się odpowiedniemu leczeniu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Zapalenie pęcherza
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza