Trwa ładowanie...

Kobiece dolegliwości - jak sobie z nimi radzić?

Problemy ze zdrowiem intymnym to powszechne zjawisko wśród kobiet. Do kobiecych dolegliwości można zaliczyć: bóle menstruacyjne, napięcie przedmiesiączkowe, zapalenie okolic intymnych. To wszystko wciąż dokucza kobiecie i zajmuje czas, ponieważ często wiąże się z koniecznością wizyty u lekarza. Czy jest sposób, by raz na zawsze zwalczyć kobiece dolegliwości?

Zobacz film: "Jak objawia się zespół napięcia przedmiesiączkowego?"

spis treści

1. Czym są kobiece problemy

Kobiecymi dolegliwościami nazywa się wszystkie te schorzenia, które związane są z układem rozrodczym, narządmi płciowymi i godpodarką hormonalną. To właśnie hormony najczęściej odpowiadają za tzw. kobiece problemy. Oczywiście istnieje też wiele innych przyczyn, między innymi torbiele, guzy, infekcje czy urazy mechaniczne.

2. Kobiece problemy związane z miesiączką

Miesiączka jest dla kobiecego organizmu sporym wyzwaniem. Towarzyszy jej mnóstwo dolegliwości, a u niektórych kobiet uporczywe objawy obserwuje się także w innych fazach cyklu. Z reguły na kilka dni przed wystąpieniem krwawienia mogą się pojawić bóle w podbrzuszu o charakterze skurczowym, czasem też nudności i wymioty i omdlenia. Wszystkiemu winne są prostaglandyny, czasem stany zapalne lub wady anatomiczne macicy i jajowodów, a także endometrioza i mięśniaki macicy. Każdą dolegliwość należy skonsultować z ginekologiem, aby wykluczyć nieprawidłowości anatomiczne i zmiany w obrębie narządów płciowych.

Aby złagodzić dolegliwości, można sięgnąć po leki przeciwbólowe pochodzenia roślinnego. Pomagają napary z krwawnika pospolitego lub mieszanek ziołowych zawierających krwawnik, pięciornik gęsi, melisę i szyszki chmielu. Jeśli po takiej kuracji objawy nie ustępują, można sięgnąć po leki rozkurczowe i przeciwbólowe - doustne lub w czopkach. W wyjątkowych przypadkach lekarz może zaproponować leczenie hormonalne.

2.1. Zaburzenia miesiączkowania

Zaburzenia miesiączkowania wymagają porady ginekologa, ponieważ mogą być symptomem poważnej choroby.

Przyczyn zaburzeń miesiączkowania jest wiele. Bardzo często powodem rozregulowania cyklu są problemy hormonalne, głównie niedoczynność i nadczynność tarczycy. Nieregularne miesiączki mogą być także wynikiem stosowania tabletek antykoncepcyjnych oraz wkładek wewnątrzmacicznych. Miesiączki mogą być skąpe lub pojawiać się w różnych momentach cyklu na także na skutek stanów zapalnych macicy, niewydolność jajników, mogą być również konsekwencją łyżeczkowania jamy macicy. Inne przyczyny zaburzeń miesiączkowania:

  • menopauza
  • dojrzewanie płciowe
  • przewlekłe infekcje intymne
  • zakażenia i choroby weneryczne

Problemy z zaburzeniami miesiączkowania bardzo często da się wyleczyć, jeśli dobrze zdiagnozujemy przyczynę.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Jeśli przyczyną są zakażenia intymne, należy poznać ich przyczynę i zadbać o odpowiednią higienę osobistą. W przypadku niewielkiego zakażenia pomagają preparaty ziołowe, które można kupić w aptece bez recepty. Jeśli jednak, mimo zastosowania tych leków, dolegliwości nie mijają, należy skonsultować się z ginekologiem.

Przepisze on leki przeciwzapalne, działające przeciwgrzybiczo lub/i przeciwbakteryjnie. Skuteczność leczenia zależy od wyboru odpowiedniego preparatu i czasu. Aby zapalenie się nie powtórzyło, odpowiednią kurację powinien przejść również partner.

Całkowity zanik miesiączek może być związany z uprawianiem bardzo intensywnego sportu albo mieć swoją przyczynę w anoreksji.

2.2. Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Organizm kobiety
Organizm kobiety

Organizm kobiety zależny jest od cyklicznych zmian, które związane są z cyklem miesiączkowym. Zmienność...

zobacz galerię

Objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) pojawiają się około 10 dni przed miesiączką lub tuż przed nią. Wóczas kobiecie dokuczają tępę, ściskające lub rozpierające bóle podbrzusza, bóle głowy, drażliwość i nerwowość, płaczliwość, obrzęk i bolesność piersi.

Dodatkowo częso pojawiają się migrenowe bóle głowy, żołądka, wzdęcia, czasem także nudności. Przed okresem mnóstwo kobiet ma problem z szybszym przetłuszczaniem skóry głowy i z wyskakującymi na twarzy niedoskonałościami. Dolegliwości zwykle ustępują wraz z wystąpieniem krwawienia.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego dotyka 60% kobiet, zwłaszcza tych po trzydziestce. Objawy są jednak zwykle łagodne. U 3-8% kobiet zdarza się, że dolegliwości są bardzo silne i występują przez całą drugą połowę cyklu.

Jakie mogą być przyczyny tego dokuczliwego stanu? Nie są one do końca wyjaśnione. Wpływ może mieć zwiększony poziom estogenów, przy jednoczesnym niedoborze progestagenów. Estrogeny zatrzymują wodę w organizmie, przez co dochodzi do obrzęku jelit, co z kolei powoduje uczucie rozpierania w jamie brzusznej. Zastój żylny przyczynia się do bólów w okolicy krzyżowej, napięcia piersi oraz obrzęku nóg i dłoni. Ból głowy, skłonność do depresji, napięcie psychiczne i wzmożony apetyt - to z kolei wynik obrzęku układu nerwowego.

Aby zmniejszyć dolegliwości, należy ograniczyć płyny i sól, wyeliminować cukier i alkohol dwa tygodnie przed miesiączką. Czasem konieczne jest stosowanie środków moczopędnych. Warto też sięgnąć po ziołowe leki uspokajające, zawierające melisę, kozłek, męczennicę, dziurawiec. Dobrym pomysłem może się również okazać relaksująca inhalacja czy kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych.

3. Infekcje intymne

W pochwie kobiety obecne są dobroczynne bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus), które utrzymują prawidłowe pH pochwy i zwalczają patogeny, nie dopuszczając tym samym do nadmiernego ich namnażania. Niewłaściwa higiena intymna (irygacje pochwy, stosowanie zwykłego mydła zamiast płynu do higieny o niskim pH) może prowadzić do zaburzeń flory bakteryjnej pochwy, ale nawet te panie, które prawidłowo dbają o higienę mogą doświadczać zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Zmniejszenie liczby bakterii Lactobacillus, a co za tym idzie ‒ podwyższenie pH pochwy i namnażanie patogenów odpowiedzialnych za infekcje intymne może bowiem nastąpić również na skutek stresu, terapii hormonalnej, przyjmowania antybiotyków, a także w związku z aktywnością seksualną, ciążą lub połogiem.

3.1. Jak unikać kobiecych problemów z infekcjami?

W profilaktyce zakażeń bakteryjnych i grzybiczych pochwy kluczowe znaczenie ma właściwa higiena intymna, zdrowa, zbilansowana dieta oraz odpowiedni dobór bielizny i ubrań (bawełniana, luźna bielizna, stroje z naturalnych, przewiewnych tkanin).

Dobre nawyki mogą jednak nie wystarczyć. W okresie zwiększonego ryzyka wystąpienia infekcji (np. ciąża, połóg, długotrwały stres, antybiotykoterapia) warto zadbać o prawidłową florę bakteryjną pochwy, stosując preparaty z bakteriami kwasu mlekowego.

Probiotyki są dostępne w różnej postaci – można stosować je doustnie (wówczas działają korzystnie również na układ pokarmowy) lub dopochwowo. Probiotyki ginekologiczne zwiększają liczbę bakterii Lactobacillus w pochwie, ograniczając namnażanie chorobotwórczych drobnoustrojów.

Bakterie kwasu mlekowego powodują również obniżenie pH pochwy, dodatkowo chroniąc ją przed działaniem grzybów i niekorzystnych bakterii. Obecnie dostępne są także żele nawilżające okolice intymne, które łagodzą podrażnienia i chronią kobietę przed zakażeniami pochwy.

Preparaty tego typu doskonale sprawdzają się w przypadku suchości pochwy lub jej podrażnień. Redukcja niewielkich otarć i zwiększenie nawilżenia pochwy poprawia komfort kobiety podczas zbliżeń z partnerem i korzystnie wpływa na jej zdrowie intymne oraz samopoczucie.

Zakażenia pochwy należą do przypadłości, które mają tendencję do nawracania. Prawidłowa higiena osobista i zdrowy tryb życia pozwalają na zmniejszenie ryzyka ponownego wystąpienia infekcji intymnych, ale szanse na zdrowie intymne wzrastają jeszcze bardziej, gdy kobieta profilaktycznie stosuje probiotyki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.