Koagulologia – wskazania do wykonania badania, normy
Koagulologia to badanie krwi, po wykonaniu którego uzyskuje się informację o jej stanie. Przede wszystkim robi się je w celu określenia stopnia krzepnięcia krwi.
Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
1. Koagulologia – informacje ogólne
Koagulologia jest to dział zajmujący się krzepliwością krwi. Koagulologram wykonuje się po to, by stwierdzić, czy liczba płytek krwi w organizmie jest na dobrym poziomie. Chodzi tu przede wszystkim o trombocyty, bowiem to one odpowiadają za krzepnięcie krwi. Wahania poza normę mogą prowadzić do nadpłytkowości, czego rezultatem może być powstawanie zakrzepów lub małopłytkowości, która skutkuje częstymi i nadmiernymi krwawieniami.
2. Koagulologia – wskazania do wykonania badania
Wykonanie badania zaleca się przede wszystkim tym, którzy w bliskiej perspektywie mają mieć operację. Swoistym alarmem i zarazem powodem do wykonania badania może być: długo niegojąca się rana lub przewlekłe z niej krwawienia, częste krwawienia z nosa, dziąseł lub układu pokarmowego, nadmiernie obfite miesiączki lub plamienia międzymiesiączkowe, a nawet urazy skóry (takie jak siniaki), które tworzą się często, niezależnie od siły urazu.
Osoby cierpiące na choroby wątroby powinny regularnie wykonywać koagulologram. Należy także pamiętać, iż na rynku dostępne są leki, które zaburzają krzepnięcie krwi. Ci, którzy je zażywają także powinni monitorować stan swojego zdrowia, chociażby poprzez wykonanie badania.
O stan swojej krwi powinny zatroszczyć się również kobiety, które rezygnują z doustnej antykoncepcji i planują zajście w ciążę. Jest to ważne, bowiem hormony zawarte w tabletkach zagęszczają krew i mogą powodować zakrzepy.
3. Koagulologia – normy
Badanie, jakim jest koagulologram, składa się z sześciu parametrów. Cztery pierwsze określają pewne czasy reakcji: koalionowo-kefalinowy (28–34 sekundy), protrombinowy (13–17 sekundy), trombinowy (15–20 sekundy), batroksobinowy (16–22 sekundy), piąty określa zawartość fibrynogenu (1,8–3,5 g/L), natomiast szósty – antytrombiny (75–150%).
Warto wiedzieć, iż stężenie fibrynogenu (parametr piąty) kobiety powinny badać w określonym czasie cyklu miesiączkowego, bowiem podczas okresu, a także ciąży jest on naturalnie podwyższony.
Wszystkie z wymienionych punktów są ważne, bowiem zaburzenia normy w obrębie każdego z nich nasuwają inne wnioski. I tak na przykład wyniki poniżej normy pierwszego parametru zwiastują nadkrzepliwość, drugiego – zakrzepicę, a szóstego – problemy z wątrobą, nerkami czy też mogą wskazywać na chorobę nowotworową. Natomiast ci, którzy będą mieli podwyższone wyniki mogą obawiać się (w obrębie poszczególnych punktów) takich zmian, jak: choroby wątroby (miąższu, marskość) i nerek, a nawet nowotworowe, brak witaminy K, białaczka, czy mocznica.
Komentarze