Trwa ładowanie...

Kłykciny kończyste - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Kłykciny kończyste to niewielkie, cieliste guzki lub kalafiorowate brodawki, które pojawiają się na narządach płciowych i wokół odbytu. Zakażenie kłykcinami kończystymi wywołuje HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Kłykciny kończyste są jedną z najczęstszych [chorób przenoszonych drogą płciową. Szacuje się, że przynajmniej połowa wszystkich aktywnych seksualnie ludzi w ciągu swojego życia będzie miała styczność z wirusem brodawczaka ludzkiego. Jak diagnozuje się kłykciny kończyste? Jak przebiega leczenie?

Zobacz film: "HPV: jak można się nim zarazić i przed nim chronić"

spis treści

1. Czym są kłykciny kończyste?

Kłykciny kończyste to jedna z chorób przenoszonych drogą płciową przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Są to niewielkie, zmiany brodawkowate lub kalafiorowate guzki posiadające kolor ludzkiej skóry. Zmiany pojawiające się w obrębie narządów płciowych i odbytu widoczne są na narządach płciowych chorego po upływie dwóch lub trzech miesięcy od odbycia stosunku seksualnego z nosicielem wirusa brodawczaka ludzkiego.

Kłykciny kończyste znacznie częściej występują u mężczyzn niż u kobiet. Rozprzestrzeniają się w bardzo szybkim tempie. Tempo ich wzrostu jest tak duże, że kłykciny potrafią tworzyć kalafiorowate skupiska. Stanowią ogromny problem kobiet ciężarnych, ponieważ w okresie ciąży dochodzi do ich nadmiernego rozproszenia się. Pojawianie się kłykcin kończystych klasyfikuje kobietę ciężarną do cesarskiego cięcia (to sposób, dzięki któremu można uniknąć zarażenia dziecka wirusem brodawczaka ludzkiego).

2. Przyczyny kłykcin kończystych

Kłykciny kończyste, brodawki weneryczne lub płciowe - wszystkie te zmiany wywołane są wirusem HPV, tzn. wirusem brodawczaka ludzkiego (ang. Human Papilloma Virus). Jest ich ponad 100 różnych typów, z których ponad 40 dotyka obszaru męskich i żeńskich narządów płciowych. Te typy wirusa HPV powodującego kłykciny przenoszone są poprzez kontakty seksualne.

W większości przypadków układ immunologiczny eliminuje wirusa HPV i u osoby zakażonej objawy kłykcin kończystych się nie pojawiają. Zdarza się jednak, że osłabiony układ immunologiczny nie jest w stanie poradzić sobie z wirusem, a wtedy u chorego zarażonego HPV pojawiają się kłykciny kończyste.

Czynniki ryzyka zakażenia wirusem HPV i rozwoju kłykcin to:

 • kontakty seksualne bez zabezpieczenia z wieloma partnerami,
 • inne choroby przenoszone drogą płciową,
 • współżycie z osobą, której historii kontaktów seksualnych nie znamy,
 • aktywność seksualna w młodym wieku.

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego może nastąpić również w trakcie porodu, z tego względu u kobiety zarażonej wirusem HPV zaleca się przeprowadzenie cesarskiego cięcia.

Brodawczak ludzki - zdjęcia
Brodawczak ludzki - zdjęcia

Wirus HPV to najczęstszy wirus przenoszony podczas stosunku seksualnego.

zobacz galerię

3. Kłykciny kończyste i ich objawy

Kłykciny kończyste mogą występować w postaci zmian płaskich lub wypukłych. Zazwyczaj umiejscawiają się na wewnętrznych i zewnętrznych narządach płciowych, a także wokół odbytu. Największe zagrożenie wirus brodawczaka ludzkiego stanowi dla kobiet, gdyż jest on główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy.

U kobiet kłykciny kończyste pojawiają się na wargach sromowych, w pochwie, na szyjce macicy, czasem również w okolicy odbytu i odbytnicy.

U mężczyzn brodawki te występują na napletku, u ujścia cewki moczowej, na trzonie prącia, na mosznie lub wokół odbytu. Niekiedy rozwijają się również w ustach, w gardle. Może do tego dojść w wyniku seksu oralnego z osobą zakażoną.

Kłykciny kończyste odbytu nie wywołują bólu, dlatego często rozwijają się niezauważone przez pacjenta. Kłykciny kończyste odbytu bardzo szybko mogą się powiększać, przez co mogą deformować okolice krocza. Kłykciny kończyste powstałe dookoła odbytu często objawiają się pieczeniem i swędzeniem. Takie kłykciny kończyste odbytu wyglądem przypominają z wyglądu kalafior i często zostawiają na papierze toaletowym ślady krwi.

Kłykciny kończyste zazwyczaj są małe i cieliste. Zdarza się, że kilka brodawek zlewa się, tworząc kalafiorowate formy, niekiedy stosunkowo dużych rozmiarów. Objawy kłykcin kończystych to swędzenie i dyskomfort narządów płciowych oraz krwawienie podczas stosunku. Zmiany bardzo szybko rosną i rozprzestrzeniają się. Ciąża może jeszcze nasilać objawy kłykcin kończystych i przyczyniać się do wzmożonego rozwoju choroby.

4. Jak diagnozuje się kłykciny kończyste?

Bywa, że kłykciny są małe i płaskie, przez co trudniej jest rozpoznać charakter zmian. Z tego względu podczas wizyty u specjalisty lekarz może nałożyć na brodawki niewielką ilość roztworu kwasu octowego, dzięki czemu staną się one białe i lepiej widoczne. U kobiet diagnostyce kłykcin kończystych powinno towarzyszyć badanie cytologiczne, które pomoże wykryć ewentualne zmiany nowotworowe na szyjce macicy wywołane przez wirusa HPV. Badanie to polega na pobraniu wymazu z pochwy za pomocą specjalnej szczoteczki. W tym czasie poczuje się lekkie ukłucie, jednak nie sprawia to większego bólu. Następnym krokiem jest analiza laboratoryjna pobranej próbki pod kątem zmian dysplastycznych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Leczenie kłykcin kończystych

Leczenie kłykcin kończystych nie zawsze jest wskazane, gdyż w większości przypadków układ immunologiczny chorego jest w stanie w ciągu 2 lat od zakażenia wyeliminować wirusa z organizmu. Mimo wszystko, do lekarza trzeba zgłosić się zaraz po zobaczeniu tych zmian. Ginekolog powinien zlecić badanie cytologiczne, aby potwierdzić typ wirusa HPV. Dzięki temu badaniu będzie możliwe określenie wirusa jako groźnego lub nie. Pamiętajmy, że niektóre typy tego wirusa są odpowiedzialne za raka szyjki macicy.

Kłykciny kończyny wywołujące u pacjenta pieczenie, swędzenie, ból należy bezwzględnie leczyć. Taka sama sytuacja dotyczy kłykcin, które są na tyle duże, że stają się przyczyną cierpień natury emocjonalnej. W wyżej wymienionych przypadkach lekarz może zalecić leczenie kłykcin kończystych za pomocą:

 • farmakoterapii (kuracja farmakologiczna może trwać od 10 do 16 tygodni)
 • krioterapii - jest to zabieg wymrażania brodawek lub kłykcin ciekłym azotem,
 • zabiegu chirurgicznego,
 • zabiegu laserowego.

Niestety nie ma takiej metody, która w 100% wyleczy kłykciny kończyste. Wirus brodawczaka ludzkiego może być nadal obecny na błonach śluzowych organizmu człowieka. Warto pamiętać, że w miejscu usuniętych kłykcin mogą pojawić się nowe, podobnie jak ma to miejsce w przypadku brodawek pospolitych. Osoba, która raz zaraziła się HPV, do końca życia jest już nosicielem wirusa brodawczaka ludzkiego.

W przypadku kłykcin kończystych leczenie nie jest tak skuteczne, jak profilaktyka, w której ważną rolę odgrywa bezpieczeństwo kontaktów seksualnych, czyli przede wszystkim wierność jednemu, zdrowemu partnerowi.

Na rynku dostępne są także szczepienia przeciwko HPV. W składzie szczepionki znajdują się wirusopodobne cząstki otrzymane drogą rekombinacji genetycznej. Specjaliści wyróżniają trzy rodzaje szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Pierwsza szczepionka to dwuwalentana, druga to czterowalentna. Ostatnim rodzajem szczepienia jest szczepienie dziewięciowalentne. Każda ze szczepionek chroni organizm przed najbardziej kancerogennymi typami wirusa 16 i 18. Kobiety, które przeszły leczenie tych brodawek, muszą co pół roku zgłaszać się na zabieg cytologii.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Kurzajka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza