Trwa ładowanie...

Kłucie w sercu – przyczyny, leczenie

Ból po lewej stronie klatki jest w każdym przypadku niepokojący i powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Nie zawsze ból w klatce piersiowej jest sygnałem choroby serca. Kłucie w sercu jest oczywiście alarmujace, ale trzeba pamiętać, że serce nie jest położone po lewej stronie, a po środku klatki piersiowej zaraz za mostkiem, dlatego przyczyną dolegliwości może być np. przeciążenie płuc, mięśni, a nawet kręgosłupa.

Zobacz film: "Obowiązki lekarza w leczeniu chorób serca"

spis treści

1. Przyczyny kłucia w sercu

Bardzo często kłucie w sercu pojawia się przy przeziębieniu. W momencie, kiedy choremu towarzyszy silny, suchy kaszel, dochodzi do mikrourazów włókien nerwowych, chrząstki żebrowe ulegają przeciążeniu i wdaje się stan zapalny. To właśnie rozwijające się zapalenie jest powodem tego, że pojawia się kłucie w sercu. W takim przypadku najważniejsze jest, aby przeziębienie wygrzać i oczywiście przyjąć leki przeciwgrypowe. Lekarz powinien również przypisać syrop przeciwkaszlowy.

Kłucie w sercu jest zawsze sytuacją, która może zagrażać życiu
Kłucie w sercu jest zawsze sytuacją, która może zagrażać życiu

Kłucie w sercu może się pojawić po intensywnym wysiłku fizycznym. W takim przypadku przyczyną są przeciążenia mięśni - są to tak zwane mięśniobóle. Oczywiście ważne jest wtedy, aby zwolnić tempo ćwiczeń, może będzie potrzeba wprowadzić zmiany do planu treningu. Warto poddać się masażowi. Dolegliwości i ból mięśni powinny się zmniejszyć po kąpieli z olejkami eterycznymi. Powodem bólu jest kwas mlekowy gromadzący się w mięśniach, który po treningu musi rozejść się po całym ciele. Tego rodzaju nerwobóle i kłucie w sercu nie są zagrożeniem dla życia, ale powodują dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.

Jak mieć zdrowsze serce?
Jak mieć zdrowsze serce? [9 zdjęć]

Badania wykazały, że wśród osób, które nie spożywały wielu tłuszczów nasyconych, te, które jadły więcej...

zobacz galerię

Kłucie w sercu i ból może mieć swoje podłoże w uszkodzeniach drobnych nerwów, które są umiejscowione w przestrzeniach międzyżebrowych. Ich powodem mogą być urazy. Lekarz, aby postawić trafną diagnozę, powinien zlecić prześwietlenie RTG górnego odcinka kręgosłupa. Kłucie w sercu może mieć swoje przyczyny także w schorzeniach czy kontuzjach kręgosłupa. Towarzyszy mu wtedy także drętwienie lewej ręki. Jest to skutek ucisku na nerwy.

To też warto wiedzieć

2. Leczenie kłucia w sercu

Jeżeli kłucie nie jest wynikiem choroby serca, nie wymaga leczenia. Ważna jest właściwa profilaktyka, czyli przede wszystkim dieta bogata w wartościowe składniki, plan treningowy skonstruowany przez trenera czy rehabilitanta. Na pewno dobrym pomysłem będzie profesjonalny masaż przynajmniej jeden raz w tygodniu i elementy aromaterapii.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza