Trwa ładowanie...

Kłucie w brzuchu – czy to zwiastun choroby?

Kłucie w brzuchu może oznaczać różne stany, w których znajduje się nasz organizm. Niemniej jednak warto je monitorować, bowiem po rozpoznaniu kilku symptomów towarzyszących można rozpoznać schorzenie. Niektóre z nich bywają bardzo poważne.

spis treści

1. Kłucie w brzuchu – umiejscowienie

Bardzo ważne w ustaleniu, czy kłucie w brzuchu jest poważne i co może zwiastować, jest jego umiejscowienie. W zależności od tego, czy kłucie w brzuchu występuje po lewej, czy po prawej stronie, a może pod pępkiem, żebrami lub podbrzuszu, podejrzewa się inną chorobę. Warto powiązać je z takimi przesłankami, jak: gorączka, złe samopoczucie czy wymioty.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha.

zobacz galerię

2. Kłucie w brzuchu – strona prawa, pod żebrami

Wykonując domowe badanie brzucha, warto podzielić go roboczo na kwadraty. Jeśli stwierdzimy, iż odczuwamy spory dyskomfort w jego prawym rogu u góry, wówczas możemy podejrzewać takie oto choroby: zapalenie pęcherzyka żółciowego, kolkę żółciową, ropień wątroby lub pęknięcie wrzodu dwunastnicy.

Pierwsza z wymienionych chorób, oprócz kłucia w brzuchu, może objawiać się nasilonymi bólami przy oddychaniu. Ponadto jeśli próbuje się dotknąć miejsce, które generuje ból, to wyczuwamy w nim zmiany w postaci guzka. Druga choroba objawia się kłuciem w brzuchu, który jest powodowany ciężko strawnym posiłkiem, doskwiera także dodatkowymi objawami, na przykład wzdęciami. Ropień wątroby to trudna do rozpoznania dolegliwość. Mimo to zwykle objawia się kłuciem w brzuchu, nudnościami, nienaturalnym chudnięciem oraz podwyższoną temperaturą. Zdarza się też, że towarzyszy temu żółtaczka. Wreszcie ostatnia dolegliwość – wrzody – to nagłe kłucie w brzuchu, które jest skorelowane z krwawieniem z przewodu pokarmowego. Jest to na tyle poważna dolegliwość, że zignorowanie jej może zagrozić zdrowiu, a nawet życiu.

Kłucie w brzuchu może być spowodowane problemami z trawieniem.
Kłucie w brzuchu może być spowodowane problemami z trawieniem.

3. Kłucie w brzuchu – strona prawa, na dole

Umiejscowienie kłucia w brzuchu na dole strony prawej, może sugerować, iż jednostka boryka się z: zapaleniem wyrostka robaczkowego, zapaleniem uchyłków lub uwiężnięciem przepukliny.

W pierwszym wypadku zaniepokoić powinno kłucie w brzuchu podczas kaszlu lub chodzenia. W drugim i trzecim – wyczuwalny po lewej stronie guz. Ponadto objawami towarzyszącymi, oprócz tych wymienionych na początku, są wzdęcia i kłopoty z regularnym wypróżnianiem.

4. Kłucie w brzuchu – strona lewa, na dole lub na górze

Kłucie w brzuchu na górze może znaczyć, iż dana jednostka zapadła na zapalenie żołądka, natomiast jeśli ból odczuwamy na dole – na uwięźnięcie przepukliny. O ile w pierwszym wypadku kłucie brzucha pojawia się po jedzeniu, a także nocą i może mieć związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem śledziony, o tyle w drugim sprawa jest bardziej skomplikowana. Wówczas również pojawia się uwięźnięcie przepukliny, o którym już była mowa nieco wyżej.

7 błędów, przez które narażamy się na problemy z trawieniem
7 błędów, przez które narażamy się na problemy z trawieniem [7 zdjęć]

Błędem, który często popełniamy, jest przejadanie się. Zbyt duża ilość jedzenia przyjmowanego w małym

zobacz galerię

5. Kłucie w brzuchu – nadbrzusze i podbrzusze

Kłucie w brzuchu w okolicach nadbrzusza może zwiastować: ostre zapalenie trzustki, niedokrwienie mięśnia sercowego, przepuklinę rozworu przełykowego przepony. Natomiast w podbrzuszu – zapalenie pęcherza, endometriozę, ból owulacyjny, ciążę pozamaciczną tudzież skręt jajnika lub jąder. Kłopoty z trzustką pojawiają się niespodziewanie, z sercem odczuwamy przy nagłych wahaniach temperatury, z przepukliną zaś – to te, mogące w każdej chwili pęknąć tkanki ścian przełyku.

Kłucie w brzuchu w okolicach podbrzusza może objawiać się: w pierwszym przypadku dyskomfortem podczas oddawania moczu, drugim – bolesnym i obfitym miesiączkowaniem, trudnościami z zajściem w ciążę, plamieniami, trzecim – kłuciem w brzuchu w połowie cyklu miesiączkowego, czwartym – utrzymującymi się kłuciami w brzuchu, wysokim tętnem, natomiast dość niskim ciśnieniem i wreszcie ostatnie – ostrym kłuciem w brzuchu, któremu może towarzyszyć opuchlizna. 

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Ból brzucha u dzieci
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza