Trwa ładowanie...

Kłopoty z pamięcią? Te metody sprawią, że zapominanie stanie się przeszłością

Należysz do grona osób, które 5 minut po wyjściu z domu zastanawiają się, czy zamknęły drzwi? A może trudności sprawia ci zapamiętanie daty urodzin żony? Małżonka jest zła, a twoje tłumaczenia o słabej pamięci nie robią na niej wrażenia? Słusznie. Jeśli rzeczywiście twoja pamięć czasem szwankuje, skup się na jej poprawie. Kilka prostych ćwiczeń sprawi, że będzie silniejsza i trwalsza, a dzień urodzin najbliższych nie będzie już zagadką.

spis treści

1. Czas na przerwę!

Kiedy uczysz się do egzaminu lub pracujesz nad ważną prezentacją, często rób sobie przerwy. To klucz do zapamiętywania ważnych informacji. To dlatego zdarza się, że uczenie się do egzaminu w ostatniej chwili nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Dotyczy to zwłaszcza treści, które uważamy za trudne i niemożliwe do zapamiętania. Robienie pauzy między przyswajaniem kolejnej partii materiału pomoże ci nie tylko dokładnie je zrozumieć, ale także uporządkuje w głowie względem tego, czego dowiedziałeś się do tej pory.

Poznaj przyczyny swojego zapominalstwa
Poznaj przyczyny swojego zapominalstwa [10 zdjęć]

Każdemu z nas zdarza się zapomnieć o czymś ważnym. Zapominalstwo często jest związane z silnym stresem

zobacz galerię

2. Rób notatki

Kolorowe karteczki to dobry sposób na zapamiętywanie krótkich notatek, które będziemy na nich zapisywać
Kolorowe karteczki to dobry sposób na zapamiętywanie krótkich notatek, które będziemy na nich zapisywać

Jeśli zapamiętanie listy zakupów składających się z trzech pozycji jest dla ciebie ogromnym wysiłkiem, rób notatki. Błahe sprawy, które po pewnym czasie nie będą ci już potrzebne, nie powinny zaśmiecać twojego mózgu.

Jeśli więc nie możesz zapamiętać, co masz kupić - zapisz to na skrawku papieru. Gdy nie skorzystasz z pomocy smartfona lub tabletu, a listę zrobisz odręcznie, jest większa szansa na to, że notka nie będzie ci już potrzebna, bo wszystkie informacje znajdą się w twojej głowie.

Pomóc może także dodawanie szczegółów wizualnych do konkretnych produktów. Zamiast pisać: jabłka, mleko, ser, wpisz: czerwone jabłka, chude mleko, żółty ser. To doskonała metoda na zapamiętywanie.

3. Próbuj kojarzyć

Próbując zapamiętać ciąg cyfr lub nazwę miejscowości, nie staraj się tego robić za wszelką cenę. Lepiej jest zbudować w głowie ciąg skojarzeń, które doprowadzą cię do właściwego numeru lub pojęcia
Próbując zapamiętać ciąg cyfr lub nazwę miejscowości, nie staraj się tego robić za wszelką cenę. Lepiej jest zbudować w głowie ciąg skojarzeń, które doprowadzą cię do właściwego numeru lub pojęcia

Nowy numer telefonu partnera wydaje się niemożliwy do zapamiętania? Kluczem może okazać się umiejętność kojarzenia. Być może cyfry w numerze utworzą ciąg skojarzeń związanych z twoją datą urodzin, numerem mieszkania czy autobusu, którym codziennie jeździsz do pracy. Takie kojarzenie z pewnością ułatwi ci zapamiętanie.

Jeśli jednak twoim problemem nie jest zapamiętanie numerów, tylko nazw,  możesz skorzystać z innych metod. Nowo poznana osoba ma na imię Joanna, skojarz ją więc ze sławną piosenkarką lub aktorką o tym samym imieniu.

W zapamiętaniu pomoże ci także powtórzenie tego, jak się nazywa. Kiedy ci się przedstawi, powiedz „Cześć Tomku, miło mi cię poznać”, a rozmawiając z nim, staraj się używać jego imienia, np. „Tomek, powiedz, czym się zajmujesz”.

4. Graj z samym sobą

Zabawa z własnym mózgiem sprawi, że twoja pamięć znacznie się polepszy. Zapamiętując plan miasta, wyobraź sobie labirynt, w którego środku jesteś ty. Spróbuj wydostać się z niego, zapamiętując trasę biegnącą ulicami
Zabawa z własnym mózgiem sprawi, że twoja pamięć znacznie się polepszy. Zapamiętując plan miasta, wyobraź sobie labirynt, w którego środku jesteś ty. Spróbuj wydostać się z niego, zapamiętując trasę biegnącą ulicami

Poprawa pamięci to ciężka praca, ale nie znaczy, że w jej trakcie nie ma miejsca na odrobinę zabawy. Wyjechałeś na wakacje i jesteś w całkiem obcym mieście? Patrząc wcześniej na mapę, sprawdź, jak daleko możesz dojść do celu, zanim konieczne będzie spojrzenie na GPS.

Idąc na zakupy, przygotuj listę potrzebnych produktów i schowaj ją do kieszeni. Przekonaj się, jak wiele z nich jesteś w stanie kupić bez patrzenia na kartkę. Z pozoru błahe zabawy z własnym umysłem sprawią, że za każdym razem będziesz w stanie zapamiętywać coraz więcej informacji.

5. Bądź sprytny

Praca nad pamięcią jest bardzo ważna dla właściwego funkcjonowania naszego mózgu. Czasem jednak powinniśmy ułatwiać sobie zapamiętywanie pewnych rzeczy, korzystając z pomocy smartfonów i aplikacji. Chyba większość z nas zapisuje w swoim elektronicznym kalendarzu wizytę u lekarza czy datę ślubu znajomych.

Jak jednak zapisać miejsce, gdzie odłożyliśmy klucze, których nie możemy znaleźć? To proste - ustal, gdzie za każdym razem będziesz je odkładać. Na szafce w przedpokoju postaw miseczkę lub zawieś haczyk. Takie miejsce, przypisane jedynie kluczom sprawi, że już nigdy nie będziesz musiał ich szukać. Pamiętaj - twoja pamięć nie musi szwankować, poświęć jej tylko chwilę każdego dnia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Anna Mochnaczewska
Następny artykuł: Leczenie zaburzeń koncentracji
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza