Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: ALERGIE

Przenoszą ją zakażone kleszcze. "Na tę chorobę nie ma leku, daje nietypowe objawy"

Sezon letni to niestety okres wzmożonej aktywności kleszczy. Lekarze z oddziałów zakaźnych ostrzegają, że wzrasta liczba pacjentów z kleszczowym zapaleniem mózgu. Co je wywołuje i czy jest się czego obawiać? Na to pytanie odpowiada prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, wirusolog z Uniwersytetu Gdańskiego, która była gościem programu WP "Newsroom".

- Wirus wywołujący kleszczowe zapalenie mózgu jest wywoływany przez kleszcze, te same, które mogą wywołać także boreliozę powodowaną przez bakterię Borrelia – tłumaczy prof. Bieńkowska-Szewczyk.

- Kleszczowe zapalenie mózgu jest bardzo groźną chorobą, tym bardziej że jest trudna do rozpoznania i absolutnie nie ma na nią żadnych leków. Istnieje natomiast szczepionka, ale jest ona dość droga i wymaga zaszczepienia aż trzema dawkami. Obecnie w naszej katedrze trwają prace nad ulepszeniem tej szczepionki, żeby była skuteczniejsza i szybciej działała. Natomiast niepokojące jest to, że kleszczy w naszym kraju przybywa i znaczny procent przenosi choroby zarówno bakteryjne, pasożytnicze, jak i wirusowe – dodaje ekspert.

Profesor przestrzega, że objawy kleszczowego zapalenia mózgu bardzo często są niespecyficzne, a choroba taka jak zapalenie mózgu czy zapalenie opon mózgowych może być nawet śmiertelna, szczególnie dla dzieci.

Wirusolog doradza, by w miarę możliwości się zaszczepić, a oprócz tego trzeba na siebie uważać i używać preparatów przeciw kleszczom. Natomiast jeśli już załapiemy kleszcza, należy go szybko i starannie usunąć.

Pamiętajmy również, że kleszcze to nie tylko "leśny problem", ale dotyczy wszystkich, którzy odpoczywają np. w parkach miejskich.

Dowiedz się więcej oglądając WIDEO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza