Trwa ładowanie...

Kifoza piersiowa – przyczyny, objawy, kuracja

Czym jest kifoza piersiowa? Jest to choroba kręgosłupa, która charakteryzuje się znacznym wygięciem do tyłu kręgosłupa na odcinku krzyżowym i piersiowym. Kifoza piersiowa jest schorzeniem wymagającym systematycznej rehabilitacji i specjalistycznego leczenia, ponieważ nieleczona może bardzo szybko się pogłębiać, co skutkuje nie tylko powstaniem garbu, ale także trudnościami w oddychaniu.

Zobacz film: "Bóle kręgosłupa"

spis treści

1. Charakterystyka i przyczyny kifozy piersiowej

Kifoza piersiowa polega przede wszystkim na patologicznym wygięciu kręgosłupa ku tyłowi, oczywiście kręgosłup na odcinku piersiowym wygina się, ale jest to delikatne odchylenie. Jest to normalny układ, który niweluje wszelkie wstrząsy, a także utrzymuje we właściwej pozycji głowę. Kifoza piersiowa to nie tylko patologia w ustawieniu kręgosłupa, ale także niewłaściwa praca mięśni pleców, stawów i więzadeł.

Kifoza piersiowa to silne wychylenie górnego odcinka kręgosłupa do przodu
Kifoza piersiowa to silne wychylenie górnego odcinka kręgosłupa do przodu

Przyczyną kifozy jest nieprawidłowa postawa ciała dla przykładu częste przebywanie w pozycji pochylonej. Kifoza piersiowa może być wynikiem innych wad postawy np. skoliozy. Do innych przyczyn należą urazy kręgosłupa, wady wrodzone, rozszczep kręgosłupa czy dyskopatia. Kifoza piersiowa może być także wywołana chorobami układu kostnego przykładowo kifoza rozwija się przy artretyzmie, osteoporozie, dystrofii mięśniowej, a także przy zwyrodnieniu kości. Niestety kifoza piersiowa jest coraz częściej diagnozowana u dzieci, jest to tzw. kifoza młodzieńcza, która polega na martwicy kości i ich obumieraniu bez udziału szkodliwych bakterii czy grzybów. Kifoza piersiowa to także częste schorzenie osób starszych.

To też warto wiedzieć

2. Jakie objawy daje kifoza piersiowa?

Jakie objawy daje kifoza piersiowa? Przede wszystkim charakterystyczne są przy tej chorobie zaokrąglone plecy, a w zaawansowanym stadium garb. W postawie przy kifozie obserwuje się znaczne wysunięcie głowy do przodu, barki również widocznie wysuwają się do przodu, a ramiona stają się bardziej zaokrąglone. Kifoza piersiowa to również zapadnięcie się klatki piersiowej, łopatki rozsuwają się i mocno odstają. Przy tej dolegliwości może pojawić się ból mięśni pleców, ponieważ kręgosłup jest nieodpowiednio obciążony. Pogłębiona kifoza piersiowa powoduje nacisk na płuca, dlatego cechą tej dolegliwości są problemy z oddychaniem.

Wapń na choroby kości
Wapń na choroby kości

Wśród różnych suplementów diety, można również znaleźć te na osteoporozę. Zawierają one w swoim składzie

zobacz galerię

Kifoza piersiowa nie jest leczona docelowo chyba, że jest to zaawansowana postać. W ciężkim przypadku stosuje się leki przeciwbólowe, lekarz zleca ćwiczenia fizjoterapeutyczne. W przypadkach, kiedy kifoza piersiowa wynika z obecności np. guza może być konieczna operacja chirurgiczna.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza