Trwa ładowanie...

Kendall Jenner wypowiedziała się na temat paraliżu sennego: "To najstraszniejsza rzecz na całym świecie"

Kendall Jenner mówi, że boi się kłaść wieczorem do łóżka, bo nadal zdarzają się jej te przerażające epizody w czasie snu.

W ostatnią niedzielę został wyemitowany odcinek reality show "Keeping Up With the Kardashians", w którym Kendall Jenner wyjawiła, że czasami budzi się i nie może się ruszyć.

"To najstraszniejsza rzecz na całym świecie" - powiedziała 21-latka swojej siostrze Kim. "Naprawdę myślisz, że już nigdy nie będziesz w stanie się ponownie poruszać. Nie możesz nic zrobić. Zaczyna ci odbijać".

"Paraliż senny jest bardzo rzeczywistym doświadczeniem" - mówi Harneet Walia, doktor nauk medycznych z Kliniki Centrum Snu w Cleveland. W e-mailu do"Health" wyjaśnia, że to może się zdarzyć zarówno w momencie zasypiania, jak i wstawania i że może być naprawdę przerażające.

Gdy jesteśmy w fazie REM snu, gdzie występują wyraziste sny, nasze kończyny są unieruchomione, dzięki czemu nie możemy zareagować na to, co nas spotyka w naszych snach, i na przykład, zacząć uciekać przed goniącym nas tygrysem.

Kendall Jenner opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z paraliżem sennym
Kendall Jenner opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z paraliżem sennym (Shutterstock)

Jednak jeśli budzimy się w fazie REM, nasze ciało może pozostać w uśpieniu, więc jesteśmy świadomi, ale czujemy się sparaliżowani.

Co gorsza, dr Walia mówi również, że możemy również mieć wrażenie, że nie możemy oddychać.

"Epizody paraliżu sennego mogą być przerażające, ponieważ nieruchomość może być związana z uczuciem duszenia się" – dodaje.

ZOBACZ TAKŻE:

Jednak dr Walia podsumowuje, że dobrą wiadomością jest to, że paraliż senny trwa tylko kilka minut i nie jest niebezpieczny. Ponad 7 proc. z nas może doświadczyć go w pewnym momencie w naszym życiu. Choć najczęściej zdarza się to u osób z narkolepsją, to jest to również związane z brakiem snu i nieregularnym rytmem snu, jak tłumaczy dr Walia.

Odpowiednia higiena snu może pomóc. Należy się upewnić, że mamy wystarczająco dużo snu i starać się kłaść spać i obudzić się o tym samym czasie każdego dnia.

Dr Walia zaznacza, że paraliż senny zwykle nie jest leczony. Jednak w niektórych przypadkach, warto poszukać pomocy lekarskiej.

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem
Zaskakujące przyczyny problemów ze snem [9 zdjęć]

Wszyscy znamy pokusę spędzenia dodatkowego czasu w łóżku w sobotnie i niedzielne poranki. Eksperci

zobacz galerię

W "Keeping Up With the Kardashians", Kendall powiedziała mamie, że boi się zasnąć, bo zdarzają jej się takie epizody.

"Prawie czuje jak moje serce przestaje bić" - powiedziała. Paraliż senny wydaje się pobudzać jej niepokój związany z podróżowaniem, a jako modelka niestety musi to robić dość często.

Dr Walia podkreśla, że jeśli paraliż senny odbija piętno na naszym zdrowiu i życiu codziennym, to należy się skonsultować z lekarzem. Dobry specjalista może być w stanie poradzić sobie z tym problem. Zaznacza jednocześnie, że leki są rzadko przepisywane na tę dolegliwość.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza