Trwa ładowanie...

Kaszel palacza - objawy, leczenie, profilaktyka

Lekarze apelują, aby osoby uzależnione od palenia papierosów nie bagatelizowały wczesnych symptomów groźnej choroby, które często są uznawane „jedynie” za kaszel palacza.

spis treści

1. Kaszel palacza - objawy

Zyt wielu palaczy nie zdaje sobie sprawy jakie zagrożenia wywołuje przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). POChP to określenie zbiorowe dla kilku poważnych chorób płuc, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc.

Zobacz film: "Domowy sposób na oczyszczenie płuc z toksyn"

Osoby dotknięte chorobą mają trudności z oddychaniem, głównie z powodu zwężenia dróg oddechowych i niszczenia tkanki płucnej.

Typowe objawy to duszności podczas aktywności fizycznej, uporczywy kaszel i częste infekcje dróg oddechowych. Według ekspertów odpowiedzialnych za kampanię brytyjskiego ministerstwa zdrowia, palacze często ignorują wczesne oznaki przypadłości kaszlu palacza, myśląc, że jest to typowy „kaszel palacza”. Nieprzerwanie nałogu może pogorszyć stan i negatywnie wpływać na jakość życia.

Zobacz także

2. Kaszel palacza - leczenie

Mimo że nie istnieje lek na POChP, rzucenie palenia, odpowiednio dobrane ćwiczenia i medytacja mogą spowolnić rozwój choroby kaszlu palacza.

3. Kaszel palacza - profilaktyka

W celu zwiększenia świadomości na temat przypadłości kaszlu palacza, ministerstwo zdrowia Wielkiej Brytanii wypuści krótki film wideo, który będzie dostępny w internecie. Wystąpi w nim Iwan Thomas, lekkoatleta i olimpijczyk, któremu ten temat jest szczególnie bliski, ponieważ niedawno zdiagnozowano chorobę POChP u jego matki. Sportowiec będzie prowadził doświadczenia z palaczami, aby pokazać czym jest ta choroba.

Thomas komentuje: – Nigdy nie zdawałem sobie do końca sprawy, co to za choroba ani jakie są jej konsekwencje. Jednak to, że proste czynności życiowe, takie jak wchodzenie po schodach, zaparzenie kubka herbaty czy też podejście na przystanek autobusowy stają się niewykonalne, pokazuje, jak poważne jest to schorzenie.

Rok 2016 ma być ważny dla rodziny sportowca. – Moja mama pali od wielu lat, a w 2016 roku planuje rzucić nałóg. To wspaniała wiadomość. Gorąco zachęcam wszystkich palaczy do tego samego – dodaje Thomas.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Diagnostyka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza