Trwa ładowanie...

Kaszel mokry – kiedy należy udać się do lekarza?

Kaszel mokry najczęściej pojawia się wówczas, gdy choroba zaczyna już ustępować. Gdy jednak dolegliwości się nasilają, konieczna jest wizyta u specjalisty. Może to być bowiem objaw zapalenia płuc lub gruźlicy.

Najczęściej kaszel mokry pojawia się po kaszlu suchym (nieproduktywnym). Nie jest już tak męczący jak na początku, a odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny nie powinno stanowić problemu. Pomóc w tym mogą syropy wykrztuśne lub preparaty ziołowe, np. syrop z bluszczu. Należy pamiętać, że leków tego typu nie wolno stosować na noc.

Najczęściej kaszel mokry łączymy z przeziębieniem. I słusznie, bo to wirusy w zdecydowanej większości przypadków odpowiadają za pojawienie się tego objawu, który występuje w połączeniu z innymi symptomami: bólem gardła, katarem lub gorączką.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Kaszel po przebytej infekcji może utrzymywać się jeszcze przez jakiś czas. Z dnia na dzień powinien jednak nieco mniej dokuczać pacjentowi, a w ciągu tygodnia całkowicie ustąpić. Jeśli tak się nie stanie, konieczna jest wizyta u lekarza.

Do kontaktu ze specjalistą powinno skłonić również: odkrztuszanie zielonkawo-żółtej wydzieliny lub jej czerwone zabarwienie oraz ból w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu.

O czym może świadczyć kaszel?
O czym może świadczyć kaszel?

Kaszel nie zawsze jest objawem przeziębienia. Czasem świadczy o znacznie poważniejszej chorobie. Pulmonolog

zobacz galerię

1. Gruźlica nadal groźna

Choć zdarza się rzadko, nadal jest groźna. Gruźlica, bo o niej mowa, to choroba niedająca o sobie zapomnieć.

Do grupy wysokiego ryzyka zachorowania na gruźlicę należą:

  • osoby zakażone HIV,
  • osoby nadużywające alkoholu lub zażywające narkotyki,
  • bezdomni,
  • dzieci poniżej 5. roku życia,
  • pacjenci z chorobami przewlekłymi, tj. cukrzyca, niewydolność serca, nowotwory złośliwe,
  • osoby, które miały kontakt z chorymi wydalającymi prątki gruźlicy wykrywane metodą rozmazu.

Podstawowym objawem gruźlicy jest kaszel. Na początku jest on suchy, męczący, następnie staje się produktywny. Pacjent odkrztusza zalegająca w drogach oddechowych plwocinę. Dodatkowo pojawić się mogą: ból w klatce piersiowej, nocne poty, powiększenie węzłów chłonnych, spadek masy ciała, podwyższona temperatura ciała. Plucie krwi, tak często kojarzone z gruźlicą, ujawnia się najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby.

Najlepszą metodą diagnostyczną w przypadku gruźlicy jest badanie bakteriologiczne. Badanie rozmazu plwociny jest badaniem prostym i tanim, ale nie zawsze udaje się w nim wykazać obecność prątków. Pomocne okazać się może badanie radiologiczne klatki piersiowej.

Leczenie gruźlicy przebiega w dwóch etapach. W pierwszej fazie terapii leki podawane są codziennie, w drugiej zaś – trzy razy w tygodniu, ale według strategii DOT (directly observed therapy, leczenie bezpośrednio nadzorowane), polegającej na przyjmowaniu leków w obecności pielęgniarki lub osoby odpowiednio przeszkolonej.

2. Kiedy mokry kaszel powinien niepokoić?

Mokry kaszel może być również objawem zapalenia płuc. W przebiegu tej choroby towarzyszą mu: duszność, ból w klatce piersiowej, płytki oddech. Tego rodzaju symptomów nie wolno lekceważyć. Konieczne jest wykonanie badania RTG klatki piersiowej.

Kaszel może pojawić się także w przebiegu raka płuc. Jeśli więc nie mija, warto skonsultować się z lekarzem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Kaszel mokry najczęściej świadczy o ustępowaniu choroby
Kaszel mokry najczęściej świadczy o ustępowaniu choroby (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza