Trwa ładowanie...

Kastracja psa – fakty i mity

Kastracja psa to zabieg mający pozbawić psa lub suki zdolności do rozmnażania się. Wykonywana ze względów medycznych bądź mająca na celu zmianę zachowania psa.

spis treści

1. Kastracja służy zdrowiu psa

Pierwszy fakt na temat kastracji psów. O ile kastracja nie jest wymagana i przez niektórych jest uważana jako niepotrzebna ingerencja w naturę, o tyle zabieg może przeciwdziałać groźnym chorobom.

Zobacz film: "10 najpopularniejszych mitów na temat psów"

Kastracja suki znacząco obniża ryzyko zachorowania na nowotwór sutka. Jeśli nie planujemy rozmnażać zwierzęcia, kastracja przed pierwszą rują, albo tuż po drugiej, ochroni organizm psa.

Również suki cierpiące na cukrzycę powinny być poddane zabiegowi kastracji. Każda ciąża wprowadza zmiany w hormonach, które znacznie utrudniają utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Zabieg nie zapobiega zachorowaniu na cukrzycę, jednak w niektórych przypadkach kastracja pozwala na całkowite wyleczenie psa.

Kastracja będzie również ratunkiem dla suk, które po każdej kolejnej rui cierpią na obfitą laktację i spadek nastroju związane z ciążą urojoną. Starsze psy cierpiące na gruczolaki odbytu powinny być kastrowane bez wyjątku.

Kastracja całkowicie eliminuje natomiast chorobę zwaną ropomaciczem. Zmniejsza też ryzyko endometriozy, nowotworów narządów rodnych suk i gruczołów mlekowych.

Zmiany skórne chorego na osutkę
Zmiany skórne chorego na osutkę

Zmiany osutkowe pojawiają się w związku z zastosowaniem niektórych leków.

zobacz galerię

2. Kastracja wyleczy agresję

W to, że kastracja leczy agresję psa, wierzą niemal wszyscy właściciele czworonogów. Niestety, to nie do końca prawda.

Kastracja psa i suki spowoduje zmniejszenie wydzielania hormonów płciowych, czyli testosteronu i estrogenu. To może wpłynąć na złagodzenie porywczego charakteru psa, jednak zależy od wielu czynników.

Niektóre rasy psów, np. dog argentyński, buldog amerykański czy rottweiler to psy z natury agresywne. Na hodowanie tych ras nierzadko trzeba mieć pozwolenie, a kastracja nie zmieni całkowicie ich zachowania.

3. Termin kastracji zależy od płci i wieku psa

Fakt. Idealny moment na przeprowadzenie zabiegu kastracji psa zależy od płci, rasy i wieku zwierzęcia. Małe psy dojrzewają szybciej, duże potrzebują kilku miesięcy więcej. Z dojrzewaniem jest związana nie tylko zdolność rozmnażania, ale też wzrost psa.

Kastracja psa spowoduje zahamowanie działania hormonów płciowych, ale też zaburzy wzrost czworonoga. Przeprowadzenie zabiegu zanim pies osiągnie właściwy swojej rasie wzrost może skutkować nie tylko karłowatością, ale też niewykształceniem odpowiednich reakcji organizmu, rozregulowaniem gospodarki hormonalnej psa.

Z kastracją suki należy poczekać 3 miesiące od momentu wystąpienia pierwszej cieczki. Psy mogą być kastrowane nawet po 2. Roku życia, o ile nie ma wskazań medycznych do wcześniejszego przeprowadzenia zabiegu.

4. Kastracja jest droga i niebezpieczna

Mit. Kastracja psa to rutynowy zabieg wykonywany w gabinecie weterynaryjnym. Nie jest niebezpieczny, jednak jak każda ingerencja chirurgiczna, może nieść za sobą ryzyko komplikacji. Kastracja może prowadzić do okresowego nietrzymania moczu, a także zwiększać ryzyko nowotworów prostaty u psów.

Kastracja psa jest też zabiegiem co raz tańszym. Choć w niektórych gabinetach wciąż zapłacimy za zabieg ok. 500 zł, warto korzystać z wydarzeń organizowanych przez stowarzyszenia obrońców zwierząt. Podczas Miesiąca Sterylizacji za zabieg kastracji psa zapłacimy maksymalnie 170 zł, zaś suki – 250 zł. Cena zależy przede wszystkim od wagi zwierzęcia.

Zobacz też

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza