Trwa ładowanie...

Kastracja kota - kiedy wykonać? Zalecenia przed i po kastracji kota

Kastracja kota jest zabiegiem wykonywanym rutynowo. Na czym polega kastracja kota? Kiedy można ją wykonać i jak dbać o pupila po kastracji? Czy kastracja kota może być niebezpieczna?

Zobacz film: "Kocia gwiazda w sieci"

spis treści

1. Charakterystyka kastracji kota

Kastracja kota to zabieg, który uniemożliwi naszemu pupilowi rozmnażanie się. Kastracja jest coraz częściej stosowana, a wszystko to przez rosnącą populację kotów i przepełnione schroniska. Właściciel, który nie planuje rozwoju hodowli i decyduje się na kastracja kota pokazuje, że działa świadomie i odpowiedzialnie.

Kastracja kota polega na wycięciu jąder i pozbawienie kora możliwości płodności. Inny zabieg, który wykonuje się u kotów to sterylizacja. Polega on na podwiązaniu nasieniowodów. Sterylizacja nie jest aż tak skuteczna jak kastracja. Kastracja kota jest zabiegiem chirurgicznym, który odbywa się w narkozie.

2. Jakie zalety ma kastracja kota?

Jakie zalety ma kastracja kota? Przede wszystkim zabieg wpływa na zdrowie naszego pupila. Kastracja chroni zwierze przed nowotworami jąder, poza tym nie występują takie schorzenia jak zapalenia jader, najądrzy czy urazy jąder.

Kocur po kastracji żyje dwa razy dłużej. kastracja kota wpływa także na jego zachowanie. Kot po kastracji nie jest agresywny, może być bardziej osowiały i łagodniejszy. Wszystko to, że względu na mniejszy poziom testosteronu.

Kastracja kota wpływa także na brak zainteresowania płcią przeciwną. Samiec po kastracji nie będzie wyspiewywał marcowych koncertów, a także nie będzie uciekał do potencjalnej partnerki.

Kastracja kota obniża także ryzyko wystąpienia chorób takich jak FIV, wścieklizny i anemii. Choroby te mogą wystąpić np. w wyniku walki o samicę u kotów, które nie są wykastrowane.

Kastracja kota może wpłynąć także na koniec problemów związanych ze znaczeniem terenu. Po kastracji mocz kota jest dużo mniej intensywny. Aby podczas kastracji nie doszło do powikłań, najlepiej jest kastrować młodego kota.

Jak zwierzęta wpływają na zdrowie?
Jak zwierzęta wpływają na zdrowie? [7 zdjęć]

Kiedy wracasz do domu do mruczenia lub merdającego ogona po stresującym dniu i czujesz nagły przypływ

zobacz galerię

3. Kastracja kota – kiedy?

Kiedy jest najlepsza pora na kastrację kota? Kot powinien osiągnąć dojrzałość płciową, dlatego też najlepszy czas na kastrację kota to 6-8 miesiąc jego życia. Wczesna kastracja kota nie wpływa na wzrost kota, choć mogą one rosnąć wolniej. Będzie on rozwijał się prawidłowo.

4. Kastracja kota – przed zabiegiem

Zanim zdecydujemy się na kastrację kota warto pamiętać, że zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Przed zabiegiem jakim jest kastracja kota należy wykonać wszelkie badania potwierdzające stan zdrowia zwierzęcia. Decyzję o zabiegu podejmuje lekarz weterynarii. Przed kastracją kot będzie poddany głodówce. Może ona wynosić do 12 godzin.

5. Kiedy przeprowadzić zabieg kastracji kota

Zabieg kastracji trwa zwykle kilkanaście minut. Polega on na usunięciu jąder. Rana po zabiegu szybko się goi i nie są konieczne szwy. Aby zabezpieczyć ranę prze kontaktem z kocią ślina można zdecydować się na założenie kotu specjalnego kołnierza lub ubranka, które będzie chroniło ranę.

Zobacz też:

6. Kot po zabiegu kastracji

Kastracja kota nie jest skomplikowanym zabiegiem, dlatego też rekonwalescencja jest dość krótkotrwała. Po narkozie kot może być ospały. Pomieszczenie, w którym znajduje się zwierze po zabiegu powinno być ciepłe, dlatego też kota można ułożyć blisko kaloryfera lub otulić go kocem. Po zabiegu kotu podaje się antybiotyki

Kastracja kota może wpłynąć na koncentrację zwierzęcia jednak jest to objaw dość typowy dla takiego zabiegu. Nie powinno się karmić kota po kastracji do momentu odzyskania przez niego pełni świadomości. Koty po kastracji mają zwiększone zapotrzebowanie na kalorie, ale to czy kot po kastracji będzie miał nadwagę zależy od właściciela i jego silnej woli, a nie od kota.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza