Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Kariprazyna – szansa dla chorych na schizofrenię i chorobę maniakalno-depresyjną

Zarówno schizofrenia, jak i depresja są w czołówce chorób, które prowadzą do nieodwracalnych zmian w psychice człowieka. Są to choroby psychotyczne, które wymagają żmudnego leczenia. Dodatkowo są najbardziej obarczone ryzykiem samobójstwa. Grupa naukowców z Węgier opracowała lek – kariprazynę (RGH-188) – który niweluje objawy tych chorób i stwarza szansę na normalne życie.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Olej z ryb może zapobiegać schizofrenii?"

Leczenie problemów psychogennych
Leczenie problemów psychogennych

Niemoc płciowa i zdolność do przeżywania seksualnych doznać są uwarunkowane przez czynniki psychologiczne

zobacz galerię

1. Schizofrenia i zaburzenia afektywne dwubiegunowe będą uleczalne

Według Światowej Organizacji Zdrowia na schizofrenię choruje około 30 mln ludzi na całym świecie. W 2004 roku ta choroba była przyczyną 30 tys. zgonów. Długość życia chorego ze schizofrenią jest o około 10 lat krótsza od średniej długości życia człowieka. Choroba maniakalno-depresyjna z kolei wywołuje silne wahania nastroju. Pacjent może doświadczać manii (czyli np. nadmiernego podniecenia, irytacji, zaburzeń snu, gonitwy myśli) na zmianę z depresją (okresami głębokiego smutku, poczucia beznadziei, zmęczenia).

WHO szacuje, że od 10 do 15 proc. osób dotkniętych chorobą afektywną dwubiegunową popełnia samobójstwo. Obie choroby psychotyczne są dość trudne do zdiagnozowania i jeszcze trudniejsze w leczeniu. Na szczęście najnowsze badania lekarzy nad chorobami psychotycznymi przyczyniły się do odkrycia leku, który stwarza szansę na złagodzenie objawów obu chorób. Mowa o kariprazynie, która została opracowana przez węgierską firmę farmaceutyczną Gedeon Richter współpracującą z Forest Laboratories i Mitsubishi Tanabe Pharma.

2. Odkrycie kariprazyny

Lek jest połączeniem receptorów dopaminowych D2 oraz serotoninowych 5-HT1A i 5-HT1A. W 2013 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) odrzuciła wniosek o zarejestrowanie tego leku w Stanach Zjednoczonych. Konieczne okazały się kolejne badania kliniczne, które potwierdziły jego **skuteczność. Został on już zarejestrowany i stopniowo zacznie się pojawiać na rynkach farmaceutycznych poszczególnych państw. Swoje zastosowanie znajdzie w leczeniu epizodów maniakalnych** lub mieszanych mających związek z chorobą afektywną dwubiegunową typu I i w leczeniu schizofrenii u dorosłych.

Węgierskie firmy farmaceutyczne przebadały ponad 2700 pacjentów, u których występowały epizody maniakalne bądź mieszane choroby afektywnej dwubiegunowej typu I, a także trzy grupy kontrolowane placebo u osób ze schizofrenią. Ustalenia potwierdziły skuteczność kariprazyny w leczeniu chorób psychotycznych, ale lek nie jest zalecany w leczeniu pacjentów z psychozą związaną z otępieniem.

Ktoś z twoich bliskich cierpi na schizofrenię? Zajrzyj na nasze forum i dowiedz się, jak żyć z tą chorobą.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

dr Kaja Kyc
Następny artykuł: Wpływ schizofrenii na rodzinę
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza