Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Kard. Kazimierz Nycz zasłabł podczas mszy. Miał udar

"Podczas Mszy św. Krzyżma w Archikatedrze Warszawskiej kard. Kazimierz Nycz zasłabł. Został przewieziony do szpitala na badania diagnostyczne. Prosimy o modlitwę za Arcybiskupa Metropolitę Warszawskiego" - poinformował w czwartek 1 kwietnia ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy arcybiskupa i Archidiecezji Warszawskiej. Już wiadomo, co było przyczyną złego stanu zdrowia duchownego.

spis treści

1. Kardynał Nycz w szpitalu

Już 5 minut po rozpoczęciu mszy, kardynał Nycz zachwiał się, a jego sekretarz oraz proboszcz archikatedry podali mu wodę. Liturgii wówczas nie przerwano. Jednak w czasie czytań mszalnych kardynał przeszedł do zakrystii, gdzie stracił przytomność. W liturgii zastąpił go biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Kardynała Nycza zabrało pogotowie.

2. Kardynał Nycz miał udar mózgu

"Kompleksowa diagnoza lekarska wykazała, że metropolita warszawski doznał niewielkiego w stopniu udaru niedokrwiennego" - poinformował rzecznik archidiecezji warszawskiej ksiądz Przemysław Śliwiński.

W przypadku udaru mózgu objawów nic nie poprzedza. Może się wydarzyć o każdej porze dnia, jednakże najczęściej zdarza się w nocy, a chorzy zaczynają odczuwać objawy udaru mózgu po przebudzeniu. Często zdarza się również podczas wykonywania codziennych czynności.

W czasie udaru objawy zależą od lokalizacji ogniska uszkodzenia tkanki mózgowej. Pogorszenie stanu ogólnego następuje nagle, często po dużym wysiłku lub stresie.

Objawy udaru mózgu:

  • nagły silny lub bardzo silny ból głowy, wymioty, zaburzenia świadomości,
  • zaburzenia funkcji ruchowych, pojawia się niedowład lub porażenie mięśni twarzy, kończyn lub połowy ciała,
  • problemy z mową,
  • pojawiają się zaburzenia czucia, które najczęściej występują po jednej stronie ciała,
  • zaburzenia widzenia,
  • zawroty głowy, problemy z równowagą i koordynacją.

Udary to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności – 70 proc. chorych jest dotkniętych kalectwem o różnym nasileniu. Kolejne incydenty udarowe pogłębiają niepełnosprawność ruchową, intelektualną i językową, a także skracają życie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza