Trwa ładowanie...

Kamasutra – czym jest i jak z niej korzystać. Porady i pozycje Kamasutry

Pozycje w Kamasutrze ułatwiają partnerom wzajemne dopasowanie i maksymalizowanie doznań zmysłowych. Podpowiadają, jakie ułożenie jest najlepsze dla osób o różnej wysokości i budowie ciała. Pokazują, jak wykorzystywać różnice wynikające z wielkości narządów płciowych. Kamasutra, jako sztuka miłości, to filozofia, która zawiera informacje o praktycznej i teoretycznej stronie współżycia seksualnego, opisuje różne typy związków i odmiany pieszczot.

Zobacz film: "5 sposobów na udany seks oralny"

spis treści

1. Czym jest kamasutra

Kamasutra jest to staroindyjski traktat o sztuce miłości autorstwa mędrca Vatsjajany, żyjącego pomiędzy I a IV wiekiem naszej ery Poza informacjami na temat współżycia, Kamasutra zawiera także wskazówki dla kurtyzan oraz informacje o prostytucji i jej roli w życiu społecznym dawnych Indii. Kamasutra opisuje różne pozycje seksualne, typy związków, odmiany pieszczot, a także kryteria wyboru partnerów oraz sposoby upiększania ciała. Kamasutra często opiera się na porównaniu zachowań ludzkich do świata zwierząt (np. mężczyzn do ogierów, a kobiety do klaczy).

2. Co zawiera Kamasutra

Kamasutra jest dość obszerna. Zawiera 7 ksiąg opisujących zagadnienia takie jak m.in.:

 • jak wybrać odpowiednią partnerkę;
 • jak poznać zainteresowanie kobiety;
 • jak uwieść kobietę;
 • jak rzucić kochanka;
 • jakich kosmetyków używać, aby podnieść swoją atrakcyjność;
 • jak wprowadzić w sferę seksu nieśmiałą kobietę;
 • co zrobić, aby wrócił do nas kochanek;
 • jakie mikstury poprawią sprawność seksualną.

Dodatkowo to nie tylko opis pozycji seksualnych i możliwe ich wykorzystania. Kamasutra to obszerna sztuka kochania, która zawiera w sobie także elementy filozofii i psychologii. Dzięki niej można zdobyć dużą wiedzę na temat relacji z ukochaną osobą, nie tylko jeśli chodzi o seks. Sztuka kochania to także nasza codzienność, okazywanie sobie zainteresowania nie tylko poprzez fizyczność, ale także poprzez sztukę komunikowania się.

3. Kamasutra online

Współczesny świat istnieje przede wszystkim w przestrzeni internetowej. Kamasutra to sztuka, która niegdyś nie była dostępna dla wszystkich. Dopiero, kiedy książki stały się ogólnodostępne, także kamasutra trafiła do wielu domów.

Dzisiaj w Internecie można znaleźć wiele wersji Kamasutry, jednak mają one niewiele wspólnego z oryginałem. Internetowe wersje Kamasutry często ograniczają się do ilustracji różnych pozycji seksualnych oraz bardzo okrojonych porad lub krótkiego instruktażu. Filmy, które najdziemy w sieci również nie są tak wartościowe, gdyż zazwyczaj bliżej im do materiałów pornograficznych niż erotycznego przewodnika.

Warto zatem sięgnąć po oryginalną wersję Kamasutry. Książkę możemy znaleźć pod tytułem „Kamasutra, czyli traktat o miłości”. Pierwszego, polskiego tłumaczenia dokonał Krzysztof Byrski. Kamasutrę znajdziemy także w formie audiobooka.

Obecnie można znaleźć także specjalnie opracowane, kilkudniowe warsztaty, podczas których para może zgłębić tajniki kamasutry i dowiedzieć się więcej na temat seksu, miłości i wszystkiego, co jest dookoła. Na warsztatach prowadzący pokazują, że pozycje seksualne nie służą tylko naszej wygodzie czy spełnianiu fantazji erotycznych.

4. Wybrane porady z kamasutry

Kamasutra nie skupia się tylko i wyłącznie na pozycjach seksualnych. Znajdziemy w niej również porad dotyczących m.in. nawiązywania, zrywania lub odnawiania wygasłych relacji.

Według Kamasutry kobieta może zniechęcić do siebie swojego kochanka w kilku krokach, między innymi poprzez:

 • odmawianie seksu;
 • rozmowa na tematy, o których kochanek nie ma wiedzy;
 • nieokazywanie uznania za sukcesy;
 • unikanie pocałunków w usta;
 • udawanie osoby śpiącej, zmęczonej;
 • szukanie towarzystwa innych, mądrzejszych mężczyzn;
 • częste okazywanie pogardy, braku szacunku;
 • niechętne obejmowanie podczas przytulania.

Według Kamasutry o tym, że to mężczyzna stracił zainteresowanie kochanką świadczy:

 • spędzanie nocy poza domem pod pretekstem wspierania przyjaciela;
 • niezaspokajanie partnerki;
 • składanie fałszywych obietnic;
 • zapominanie o obietnicach.

5. Podział pozycji w Kamasutrze

Mnogość pozycji w Kamasutrze pozwalają partnerom eksperymentować, a w efekcie znaleźć takie, które będą dla nich najodpowiedniejsze i będą sprawiały im najwięcej przyjemności. Jest to pewnego rodzaju inspiracja dla kochanków.

Seks to zdrowie. Głównie dla mężczyzn
Seks to zdrowie. Głównie dla mężczyzn [4 zdjęcia]

Wszyscy mówią, że seks to zdrowie. Też słyszałeś, że czas spędzony w łóżku z partnerem bądź partnerką

zobacz galerię

Ponadto, określone w Kamasutrze pozycje seksualne pomagają dobrze wykorzystać różnice między kochankami. Zalicza się tutaj wielkościami narządów płciowych, a także różnice wynikające z wielkości i kształtu ciał partnerów. Można wyróżnić bardzo wiele pozycji w seksie, ale większość z nich da się przyporządkować do następujących grup:

 • klasyczne pozycje seksualne – cechą charakterystyczną tych pozycji w Kamasutrze jest ułożenie partnerki na dole i partnera na górze, zaletą tych pozycji jest bliski kontakt partnerów, także wzrokowy, wadą może być w tym wypadku powierzchowna penetracja
 • pozycje siedzące – mają wiele wariantów i pozwalają na przemienność ról kobiety i mężczyzny, sprzyjają tworzeniu się głębokiej więzi uczuciowej pomiędzy partnerami;
 • pozycje stojące – te pozycje opisane w Kamasutrze są stosowane zazwyczaj jako urozmaicenie życia seksualnego, gdyż w większości przypadków są mało komfortowe, pozycje stojące są preferowane przez mężczyzn, gdyż wymagają od nich większej aktywności;
 • pozycje od tyłu – są uwielbiane przez mężczyzn, znacznie rzadziej natomiast są wybierane przez kobiety. Pozycje w seksie od tyłu uniemożliwiają kontakt wzrokowy i uczuciowy partnerów, ich zaletą jest natomiast głęboka penetracja, wymagają dopasowania partnerów pod względem wzrostu. Przy tej pozycji w Kamasutrze ważna jest obserwacja zachowania partnerki i dopilnowanie, aby penetracja miała odpowiednie nasilenie i głębokość. Pozycje od tyłu pozwalają także na intensywniejsze doznania - w takim ułożeniu ciała kobiety pochwa jest nieco ściśnięta, dzięki temu bardziej "oplata" penisa. W efekcie oboje czują wszystko znacznie intensywniej.

5.1. Przykładowe pozycje z Kamasutry

Kamasutra zawiera kilkadziesiąt seksualnych pozycji, podzielonych na podgrupy. Przez wieki opracowywano coraz to nowsze techniki, zatem aktualnie są ich setki. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

 • zjeżdżalnia - kobieta leży w rozkroku na partnerze. Łączy nogi i przesuwa się po ciele mężczyzny w górę i dół. Sposób ten zapewnia stymulację kości łonowej;
 • pozycja X - mężczyzna leży z szeroko rozsuniętymi nogami. Partnerka siada tyłem, kładzie się miedzy jego nogami, po czym rozchyla uda;
 • pająk - kochanek siada w rozkroku, prostuje nogi, ramiona odchyla do tyłu i podpiera się nimi. Kobieta siada na nim, podpiera się nogami i rękami, a następnie zaczyna się poruszać;
 • kolumna - kolumnę wykonuje się w pozycji stojącej. Mężczyzna staje za kochanką. Kobieta splata ramiona i delikatnie nachyla się do przodu. Podczas tej pozycji może oprzeć się o stół lub ścianę;
 • papużki nierozłączki - partner siada na krawędzi łóżka. Kobieta siada na jego nogach, zwrócona do niego plecami. Mężczyzna całuje kark oraz pieści łechtaczkę i piersi kochanki.

Część technik możliwa jest do wykonania jedynie przed doświadczone pary. Pozycje tego typu zazwyczaj wymagają dużej sprawności fizycznej i doświadczenia. Można do nich zaliczyć m.in.:

 • stoliczek;
 • skrzydła wiatraka; amazonkę;
 • łuk;
 • nożyce;
 • ognisty węzeł;
 • kałamarnicę;
 • kokardkę.

Niektóre z pozycji są niemożliwe do wykonania w przypadku, kiedy partner ma penisa niewłaściwych rozmiarów - wielu pozycji nie da się wykonać, kiedy jest on za długi lub za krótki. Jego grubość najczęściej nie ma znaczenia. Źle dobrana pozycja może nie tylko zmniejszyć doznania erotyczne, ale także sprawić partnerce ból.

6. Wskazówki dotyczące Kamasutry

Kamasutra to traktat zawierający szeroki opis pozycji i umiejętności seksualnych, szczególnie kobiecych (ok. 60). Nie oznacza to jednak, że celem zachowań seksualnych kobiety jest doprowadzenie mężczyzny do orgazmu. W wielu związkach ważniejszym elementem ars amandi są bowiem pieszczoty, a nie sam stosunek seksualny, gdyż służą one budowaniu i podtrzymywaniu więzi erotycznej między partnerami. Sztuka miłości podpowiada, że pieszczoty są szczególnie ważne dla kobiet, gdyż dla nich liczy się nastój, bogactwo wrażeń, doznań dotykowych i słów.

Kamasutra jest swego rodzaju poradnikiem, jak prowadzić swoje życie erotyczne i podnieść jego jakość poprzez zyskanie świadomości i większej wiedzy na temat ars amandi. Zapoznanie się z propozycjami Kamasutry pozwala na znalezienie ułożenia, które będzie odpowiadało obojgu partnerom, a przez to pozytywnie wpłynie nie tylko na jakość współżycia, ale także na zdrowie psychiczne.

Ułożenie ciała podczas seksu również nie jest bez znaczenia. Sztuka ta, o której jest również mowa w Kamasutrze, wymaga improwizacji, ale i wyczucia. Całowanie również jest sztuką. Wiele jest rodzajów pocałunków: delikatne muskanie warg, dotykanie języka, głębokie wprowadzanie języka do ust partnera (buziak andaluzyjski) itp. Dla wielu kobiet pocałunek jest najsilniej działającą pieszczotą. Pocałunek na ogół jest rozpoczęciem całej gry wstępnej, czyli zapowiada jej przebieg.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Magdalena Boniuk
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza