Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Kalisz: Uczennice z Zespołu Szkół Ekonomicznych przekażą włosy do wykonania peruk dla osób po chemioterapii

17 uczennic z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu planuje przekazać włosy fundacji wykonującej peruki dla osób chorujących na nowotwory – powiedziała w środę PAP nauczycielka Izabella Galuba-Bryja, inicjatorka projektu „Moje włosy dają siłę”.

Zobacz film: "Nowe szczepionki na COVID"

spis treści

1. Uczennice chcą przekazać włosy do wykonania peruk dla osób po chemioterapii

Pierwsze cięcia – jak przekazała polonistka, która w szkole od 10 lat prowadzi koło wolontariatu - zaplanowane są na koniec listopada. Nauczycielka również weźmie udział w akcji i to nie sama, a ze swoimi 12-letnimi córkami- bliźniaczkami- uczennicami Szkoły Podstawowej nr 10.

”Ja i jedna z moich córek tniemy włosy drastycznie, na tzw. meszek” – zapowiedziała Izabella Galuba-Bryja.

Idea projektu zrodziła się w lutym br. w salonie fryzjerskim.

”Kiedy usiadłam na fotelu i zobaczyłam, że przez pandemię mam bardzo długie włosy, to pomyślałam, że może warto przekazać je na peruki dla osób po nowotworze. Wiem osobiście, co znaczy być obciążonym biografią rakową” – tłumaczy polonistka z Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Program powstał jako antidotum na pandemię koronawirusa. Wtedy wszyscy byliśmy osamotnieni, na tzw. online. Przy okazji projektu stworzyłam grupę, na której rozmawiamy nie tylko o włosach, ale przyjaźnimy się i poruszamy wszystkie tematy, jak np. ostatnio, kiedy jedna z uczennic radziła się na forum, w której sukience iść na wesele” – podała przykład.

Znalezienie uczennic do projektu– jak podkreśliła - nie było łatwe, ponieważ w tym wieku dziewczęta już farbują włosy. „Ale udało się, uczennice są z różnych klas” – podała.

Uczestniczki akcji swoimi przemyśleniami dzielą się na profilu na Facebooku'u „Moje włosy dają siłę”. Prowadzi go uczennica, która i choć nie mogła wziąć w niej udziału ze względu na farbowane włosy, postanowiła pomóc koleżankom, dbając o wizerunek medialny akcji.

Podczas trwania rocznego programu uczennice uczestniczą w warsztatach traktujących o emocjach, uczuciach wzmacniających, „bo włosy mają dawać siłę nie tylko kobietom po nowotworze, ale to my mamy poczuć się pewne w naszej kobiecości. To my mamy ją pielęgnować, umieć dbać o zdrowie, być wewnętrznie silne i emocjonalnie ułożone. Dziewczęta uczone są kontrolowania i kochania swojego ciała. Po pandemii to wcale nie jest proste. Do szkoły przychodzą dzieciaki zagubione, rozchwiane emocjonalnie, które nie potrafią sobie poradzić z tym, co w nich siedzi” - powiedziała polonistka.

2. Dziewczyny muszą dbać o włosy

Udział w programie nie jest łatwy, dziewczęta muszą należycie dbać o włosy. „Nie wolno im wykonywać wielu zabiegów fryzjerskich, choćby prostowania. Dbają o włosy dzięki specjalistycznym kosmetykom otrzymanym od firm, które wsparły projekt. Wskazówek i porad udziela im fryzjer” – wyjaśniła nauczycielka.

Uczestniczki podzieliły się na dwie grupy. Pierwsze obetną włosy pod koniec listopada, ponieważ projekt został zgłoszony do konkursu organizowanego przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej w Poznaniu. „Jeżeli uda nam się wygrać, to otrzymane pieniądze chcemy przeznaczyć na lek dla dziewczynki chorej na SMA” – powiedziała Izabella Galuba-Bryja.

Dziewczęta z grupy drugiej zetną włosy w przyszłym roku na Dzień Kobiet.

Na jedną perukę – jak wyjaśniła Izabella Galuba-Bryja - potrzeba włosów od 7 do 10 osób. Minimalna długość pasma na perukę wynosi 25 centymetrów. „Wierzę, że pomożemy dwóm, trzem osobom” - liczy nauczycielka.

Obcięte włosy zostaną przekazane fundacji Rak’n’Roll , która po stworzeniu z nich peruk przekaże je pacjentom w trakcie chemioterapii.

(PAP)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza