Trwa ładowanie...

Kaletka maziowa – budowa, funkcje, zapalenie

Kaletka maziowa jest rodzajem błony maziowej znajdującej się pomiędzy narządami, w których odbywa się ruch (łokieć, kolano, staw biodorowy). Jakie są funkcje kaletki maziowej? Jak objawia się zapalenie kaletki maziowej?

Zobacz film: "Nie ignoruj bólu stawów. Może zwiastować chorobę"

spis treści

1. Kaletka maziowa – budowa

Kaletka maziowa swoją budową przypomina torebkę stawową. Znajduję się ona pomiędzy kością a skórą, między kością a mięśniem lub ścięgnem czyli w miejscu, w którym odbywa się ruch. Składa się z dwóch warstw:

  • warstwa zewnętrzna łącznotkankowa włóknista
  • warstwa wewnętrzna maziowa, delikatna

Kaletka maziowa jest połączona jamą stawową. Może być podzielona na osobne komory. Dzięki połączeniu z jamą stawową, która wytwarza maź kaletki mają gładką i wilgotną powierzchnię.

2. Kaletka maziowa – funkcje

Istnieją liczne funkcje klatki maziowej. Kaletka maziowa odpowiada za zmniejszenie tarcia pomiędzy mięśniem, a podłożem w momencie kurczenia się. Pomaga ona także w sprawniejszym poruszaniu się narządów pomiędzy sobą, ze względu na obecność mazi kaletki. Kaletka maziowa uzupełnia torebkę stawową. Kaletka maziowa stanowi ochronę okolic, które mogą być narażone na urazy i przeciążenia.

3. Kaletka maziowa – zapalenie

Zapalenie kaletki maziowej ma charakter zapalenia jałowego. Powstaje w wyniku urazu lub przeciążenia okolic, w których znajduje się kaletka maziowa. Najczęściej do zapalenia kaletki maziowej dochodzi w łokciach, kolanach oraz okolicach krętarza większego (okolice stawu biodrowego).

Jak dochodzi do zapalenia kaletki maziowej? Najczęstszą przyczyną jest długotrwałe przeciążenie stawów lub urazy. Jeżeli dość często upadamy lub podpieramy się łokciami może dojść do zapalenia kaletki maziowej. Na zapalenie kaletki maziowej narzekają także osoby, których praca odbywa się w pozycji na kolanach – układnie płytek, parkietów.

Przy zapaleniu kaletki maziowej dochodzi do obrzęku. W obrębie kaletki maziowej gromadzi się płyn, który powoduje obrzęk. Jeżeli płynu jest niewiele odpoczynek pomoże w pozbyciu się go z okolic kaletki maziowej. Jeżeli natomiast płynu jest dużo, konieczne jest przeprowadzenie punkcji i odciągnięcie płynu. Pomoże to w procesie gojenia się kaletki maziowej.

Przy zapaleniu kaletki maziowej może dojść do stanu zapalnego. Pojawi się wówczas zaczerwienienie okolic kaletki maziowej, bolesność, a także podwyższona temperatura. Stan zapalny jest spowodowany dostaniem się do organizmu bakterii. Wówczas może dojść do gromadzenia się ropy w okolicach kaletki maziowej i konieczna jest punkcja i leczenie antybiotykami.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza