Trwa ładowanie...

Jesteś w ciąży? Uchroń dziecko przed astmą!

Naukowcy z Uniwersytetu Columbia są zdania, że niepokój, stres i depresja w czasie ciąży mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia astmy u dziecka. Astma objawia się kaszlem, zwłaszcza w nocy, świszczącym oddechem lub gwizdaniem podczas wydychania powietrza, trudnościami z oddychaniem lub przyspieszonym oddechem, który powoduje głębokie wciąganie skóry w okolicach żeber lub szyi, a także częstymi przeziębieniami. Dotychczas nie łączono depresji matki z większym prawdopodobieństwem astmy u dziecka, ale badacze przekonują, że taka zależność istnieje. Wyniki ich badań zostały opublikowane w lipcowym numerze naukowego czasopisma „Annals of Allergy, Asthma & Immunology”.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

spis treści

1. Przebieg badań nad astmą u dzieci

Depresja w ciąży - zdjęcie
Depresja w ciąży - zdjęcie

Stan zdrowia kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka. Depresja może bowiem przyczynić się do pojawienia

zobacz galerię

Badaniu zostało poddanych 279 kobiet wywodzących się z mniejszości etnicznych. Były to kobiety pochodzenia latynoskiego oraz Afroamerykanki, zamieszkujące centra miast. Wszystkie badane kobiety miały stosunkowo niski dochód w gospodarstwie domowym. Badanie przeprowadzano przed zajściem w ciążę, w jej trakcie oraz po urodzeniu dziecka. Jak powiedziała Marilyn Reyes – główna autorka badania – około 70% matek, które w czasie ciąży żyły w dużym napięciu i cierpiały na depresję, zgłosiło wystąpienie u dzieci świszczącego oddechu jeszcze przed ukończeniem przez nie 5. roku życia. Nie sposób nie zauważyć związku między stanem zdrowia psychicznego matki a prawdopodobieństwem choroby układu oddechowegou dziecka. Wyniki badania mogą mieć praktyczne zastosowanie, ponieważ świadomość wpływu zdrowia matki na układ oddechowy dziecka może pomóc w opracowaniu skutecznych strategii zapobiegania astmie.

2. Znaczenie badań nad astmą

Wyniki badania przeprowadzonego przez Reyes i jej współpracowników stanowią potwierdzenie wniosków, do których doszli już inni badacze, a mianowicie, że ryzyko wystąpienia astmy ma związek z działaniem różnych czynników. Podobne rezultaty uzyskano w przeprowadzonych wcześniej badaniach na osobach nienależących do mniejszości etnicznych. Badanie Reyes jest pierwszym, które dotyczyło zależności pomiędzy stresem ciężarnej a świszczącym oddechem u dziecka właśnie w przypadku mniejszości etnicznych. Rachel Miller – współautorka badania – zaznaczyła, że rodziny o stosunkowo niskich dochodach nierzadko doświadczają większego stresu. Brak komfortu finansowego może pośrednio wpłynąć na stan zdrowia dzieci poprzez zwiększenie napięcia psychicznego u kobiety w ciąży. Zrozumienie tych mechanizmów sprawia, że naukowcy są coraz bliżej ustalenia metod przeciwdziałania chorobom u dzieci. Zapobieganie astmie jest o tyle ważne, że jej symptomy mogą być bardzo dotkliwe. U niektórych dzieci występuje zaledwie długotrwały, uporczywy kaszel, ale część chorych doświadcza nagłych i niebezpiecznych trudności z oddychaniem.

Nie od dziś wiadomo, że stan zdrowia kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka. Jednak dotychczas uwaga lekarzy była w znacznie większym stopniu skupiona na fizycznym zdrowiu ciężarnej. Okazuje się jednak, że ważny jest także stan psychiczny przyszłej matki. Depresja może bowiem przyczynić się do astmy u dziecka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza