Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Jesteś panem swojego przeznaczenia, czyli jak sposób myślenia wpływa na nasze geny?

Każdego dnia szukamy motywów swojego zachowania, porównujemy się z innymi

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

i zastanawiamy, co w największym stopniu oddziałuje na nasze zdrowie i samopoczucie. Według naukowców dzięki swoim myślom i przekonaniom odnośnie otaczającego nas świata możemy wpływać na komórki swojego ciała.

spis treści

1. Twój los to twoje myśli

To, kim jesteśmy, jest wyłącznie sprawą genów? Według specjalistów nie jest to do końca prawdą… Sami bowiem możemy wpływać na nasze komórki poprzez sposób, w jaki postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość. Zdaniem profesora Bruce’a Liptona przekonanie, że nasz stan zdrowia i samopoczucie to kwestia genetyki jest błędne.

Zgodnie ze swoimi obserwacjami, twierdzi on, że to środowisko i bodźce płynące ze świata zewnętrznego mają wpływ na aktywność naszych genów. Swoje wnioski opublikował w przełomowej książce „Biologia przekonań”. Badania przeprowadzone przez naukowców ukazują mechanizmy, dzięki którym nasze komórki odbierają i przetwarzają informacje płynące ze świata zewnętrznego. Błony komórkowe reagują na bodźce środowiskowe, które są odbierane przez mózg.

2. Nie jesteś ofiarą genów

Jak jego teorie odnieść do codziennego życia? Wiele osób swoje zachowanie uzasadnia genetyką. Przykładowo: jestem leniwy, bo taki był też mój ojciec, dziadek itd., więc nie mam na to wpływu. Takie tłumaczenie pozwala im zachować bierną postawę wobec własnego życia i uniknąć odpowiedzialności, mówiąc: „Nic z tym nie zrobię, mam to zapisane w genach, których przecież nie zmienię”.

Naukowiec podkreśla, że wcale nie jesteśmy ofiarami własnych genów, ale dzięki aktywności błony komórkowej możemy je kontrolować i wpływać na własne życie. Nasze ciało oraz umysł są ze sobą silnie powiązane. To, w jaki sposób myślimy i postrzegamy otaczający świat, oddziałuje na nasz organizm.

W przypadku, gdy nasze myśli są pozytywne, ma to odbicie w tym, co nas spotyka. Jeżeli nie zmienimy swoich dotychczasowych negatywnych przekonań, nie mamy szans na lepsze i bardziej wartościowe życie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

mgr Inez Mayer
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza