Trwa ładowanie...

Jest tylko jeden taki mózg jak twój. Nowe wyniki badań (WIDEO)

Zobacz film: "Jest tylko jeden taki mózg jak twój!"

Każdy z nas ma inną anatomię mózgu. Na jego rozwój wpływa środowisko i osobiste przeżycia. Dlaczego twój mózg jest jest wyjątkowy? Dowiesz się z wideo.

Jest tylko jeden taki mózg jak twój! Nasze mózgi różnią się od siebie anatomią, genami i doświadczeniami. Jesteśmy unikalni ze względu na zestaw połączeń mózgowych. Namacalnym dowodem jest to, że nie ma dwóch takich samych osobowości. Naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu udowodnili, że wszystkie przeżycia i otoczenie człowieka wywierają wpływ na jego mózgu.

Złożoność tego organu sprawia, że stworzenie mapy połączeń mózgowych jest daleko poza zasięgiem aktualnej nauki. Ich wzory są unikatowe i niepowtarzalne tak jak nasze odciski palców. Badania grupy naukowców, na czele z Lutz Jancke, udowodniły, że zagipsowana ręka w ciągu szesnastu dni zmienia anatomię mózgu.

Gdy osoba praworęczna jest zmuszona korzystać jedynie z lewej ręki to odpowiednie obszary w lewej półkuli ulegają zmniejszeniu. Natomiast rejony prawej półkuli zwiększają się. Badani pacjenci po zdjęciu gipsu dalej wykonywali czynnością tą ręką, która nie posługiwali się wcześniej.

Krótkie unieruchomienie kończyny zmniejszyło obszary czuciowe i ruchowe. Naukowcy obserwowali pracę mózgów prawie dwustu osób za pomocą magnetycznego rezonansu jądrowego. Pozwoliło im to na analizę objętości i grubości kory. -W naszym badaniu zdołaliśmy potwierdzić, że struktura mózgu różni się u poszczególnych ludzi.

U każdego z badanych naukowcy znaleźli specyficzne cechy. U muzyków, golfistów czy szachistów pojawiają się unikalne cechy spowodowane powtarzalnością czynności, jakie wykonują. To ogromny krok w badaniach nad mózgiem. Jeszcze trzydzieści lat temu sądzono, że u każdego człowieka ten narząd jest dokładnie taki sam.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza