Trwa ładowanie...

Jeśli masz taki znak na paznokciu, idź do dermatologa. To może być rak

Paznokcie często uważa się za barometr stanu naszego organizmu. Zmiany, które na nich występują, zwykle świadczą o nieprawidłowej pracy wielu organów. Mogą również ostrzegać przed potencjalnie śmiertelnymi chorobami. Nie lekceważ, jeśli zauważysz taki ślad.

1. Manicurzystka zauważyła na paznokciu objaw raka

Ciemny ślad na paznokciu niekoniecznie może być powodowany urazem mechanicznym. Może świadczyć o tym, że w organizmie rozwija się rak. Czerniak na paznokciu to choroba bardzo groźna, a przy tym zbyt często lekceważona. Mamy już świadomość nowotworów skóry i przyglądamy się zmianom na skórze, jednak przebarwienia na paznokciach bywają lekceważone. Wiele osób nawet nie ma świadomości, że nowotwory mogą atakować również tę część dłoni.

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może sprzyjać rozwojowi czerniaka pod paznokciem
Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może sprzyjać rozwojowi czerniaka pod paznokciem (123rf.com/facebook.com)

Zobacz film: "5 lat walczył z rakiem. Okazało się, że nigdy go nie miał"

Jean Skinner zajmuje się profesjonalnie pielęgnowaniem dłoni i paznokci. Dzięki temu często wychwytuje niepokojące zmiany u klientek i klientów. Pozwala to interweniować zanim będzie za późno na podjęcie leczenia dającego szansę na sukces. Na swoim facebookowym profilu kobieta porusza również ten temat, żeby ostrzec także osoby, z którymi nie ma bezpośredniej styczności. Nietypowy czarny pasek na paznokciu to nie tylko defekt estetyczny. To może być czerniak.

2. Ciemny pasek na paznokciu może być objawem czerniaka

Klientka z tak wyraźną zmianą przyszła do Jean Skinner, prosząc o zamalowanie tego śladu czarnym lakierem. Robiła to już wcześniej w innych salonach. Spotykała się wówczas z opinią, że odbarwienie jest zmianą powodowaną niedoborami witamin lub minerałów, krwiakiem pod paznokciem albo indywidualną cechą uwarunkowaną genetycznie. Dopiero Jean Skinner zwróciła uwagę na fakt, że przebarwienie pod paznokciem to prawdopodobnie czeniak.

Czerniak podpaznokciowy występuje u nawet 3,5 proc. osób, które cierpią na czerniaka w ogóle. Charakterystyczna dla tego schorzenia jest czarna, sina lub brązowa linia na paznokciu.

Klientka Jean nie zlekceważyła ostrzeżenia i udała się do lekarza. Zadzwoniła później, żeby powiedzieć manicurzystce, że rokowania nie są najlepsze, gdyż rak zaatakował już również węzły chłonne.

Czerniak jest najbardziej złośliwym nowotworem skóry. Rokowanie w dużej mierze zależy od wczesnego wykrycia. Warto regularnie oglądać stan swojej skóry, jak również poprosić o czujność najbliższych. Ważna jest także profilaktyka. Wzmożona ekspozycja na słońce, opalanie w solarium, a w przypadku paznokci - korzystanie z lamp UV w celu utrwalenia lakieru, mogą sprzyjać rozwojowi nowotworów skóry i paznokci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza