Trwa ładowanie...

Jesień to dobra pora, by zbadać znamiona (WIDEO)

Zobacz film: "Jesień to dobra pora, by zbadać znamiona"

-Jak zwykle po lecie, warto obejrzeć swoje ciało czy coś nie dzieje się z naszymi znamionami. Bo to jest taki czas optymalny na poszukiwanie czegoś, z czego w przyszłości może zrobić się czerniak, nowotwór.

-Tak, to jest rzeczywiście dobry czas, tym bardziej, że jeżeli mówimy już o ewentualnym usuwaniu znamion to też jest to moment taki, kiedy te znamiona mogą być dobrze usunięte, nie są więcej nasłoneczniane. I cała procedura może przejść szybko i sprawnie.

-Czyli nie wiosna?

-Jeżeli jest konieczność, jeżeli jest takie wskazanie medyczne, że coś jest niebezpiecznego to każda pora jest dobra, tak? Ja szczególnie zachęcam do profilaktyki, czyli do częstego oglądania znamion, szczególnie u osób, które mają tych znamion dużo, które są ciemne, które są nieregularne. No i po prostu dwa razy do roku trzeba je sprawdzić. Po lecie, grzechy lata, jak najbardziej.

-To co powinno nas niepokoić? Bo wiadomo, że mamy na ciele znamiona, które towarzyszą nam przez całe życie. I w którym moencie powinniśmy się zaniepokoić?

-No tak. Przede wszystkim kiedy znamię zmienia swój wygląd, kiedy zmienia kształt, kiedy zmienia kolor to wszystkie te elementy, albo kiedy staje się bardziej uniesione. To są wszystkie te elementy, które jak widzimy swoje znamiona i widzimy, że coś się z nimi dzieje to na pewno trzeba przyjść.

Ale niezależnie od tego, jeżeli mamy więcej niż powiedzmy osiem-dziesięć znamion na ciele to warto je po prostu oglądać, dlatego że statystycznie po prostu wtedy jest większa szansa, że któraś z komórek barwnikowych, które są w tych znamionach, może pójść złą drogą.

-One mogą zmieniać kolor, może pojawić się swędzenie.

-No swędzenie nie jest takim charakterystycznym objawem, swędzenie jest takim objawem już późnej choroby nowotworowej. Natomiast na początku raczej jest to uniesienie znamienia, raczej jest to jego znaczące powiększenie i zmiana kształtu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza