Trwa ładowanie...

Jedzenie orzechów może zapewnić elastyczne tętnice i zdrowe serce

Zdaniem międzynarodowego zespołu badaczy, jedzenie orzechów ziemnych pomaga w ochronie przed chorobami układu sercowo-naczyniowego, które mogą prowadzić do ataków serca i udaru mózgu.

Penny Kris-Etherton, profesor ds. Żywienia Uniwersytetu Pensylwania, stwierdziła, że mężczyźni z nadwagą i otyłością, ale mimo wszystko zdrowi, którzy jedli około 85 g orzechów ziemnych z posiłkiem o wysokiej zawartości tłuszczu, mieli obniżoną ilość lipidów we krwi.

W poprzednich badaniach wykazano, że po posiłku następuje skok poziomu tłuszczów we krwi. Taki skok może zwiększyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, co jest główną przyczyną zgonów na całym świecie.

Zobacz film: "Jak dbać o serce?"

"Zwykle tuż po posiłku tętnice stają się nieco sztywniejsze, ale jeśli zjemy orzechy ziemne, może to zwiększać elastyczność naczyń krwionośnych" – powiedziała prof. Kris-Etherton.

Zmniejszenie sprężystości tętnic może ograniczyć dostępność tlenku azotu, co sprawia, że tętnice nie rozszerzają się tak jak powinny.

Z biegiem czasu usztywnienie tętnic może ograniczyć przepływ krwi w całym ciele i spowodować, że serce będzie pracować cięższej, zwiększając ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, w tym niewydolności serca.

Według naukowców, którzy opublikowali swoje odkrycia w aktualnym wydaniu "Journal of Nutrition", spożywanie orzechów ziemnych pomaga utrzymać elastyczność tętnic poprzez hamowanie typowego wzrostu stężenia trójglicerydów po jedzeniu.

Badacze poddali analizie 15 zdrowych osób z nadwagą i otyłych. Uczestnicy jedli posiłek zawierający 85 g zmielonych orzechów ziemnych w postaci koktajlu. Grupa kontrolna była karmiona koktajlem o podobnej jakości odżywczej, ale bez dodatku orzechów. Następnie naukowcy pobrali próbki krwi od badanych w celu pomiaru stężenia lipidów, lipoprotein i insuliny po 30, 60, 120 i 240 minutach.

Do pomiaru przepływu krwi pacjenta użyto urządzenia ultrasonograficznego.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Okazało się, że u osób, które spożyły mączkę z orzechów ziemnych, stwierdzono obniżenie poziomu trójglicerydów o 32 proc. w porównaniu do grupy kontrolnej.

Zdaniem naukowców 85 g orzechów ziemnych to około trzy średniej wielkości porcje. Chociaż w badaniu wykorzystano produkt zmielony, badacze wskazują, że jedzenie całych orzechów ziemnych może spowodować taką samą reakcję.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Orzeszki ziemne pomogą zadbać o zdrowie naszego serca
Orzeszki ziemne pomogą zadbać o zdrowie naszego serca (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza