Trwa ładowanie...

Jednodniowe soczewki kontaktowe ulgą dla alergików

Około 50% cierpiących z powodu alergii sezonowych pacjentów odczuwa również dolegliwości dotyczące oczu. Jest to zwykle zaczerwienienie spojówek, świąd, często dość uporczywe łzawienie i światłowstręt. Według ostatniego sondażu przeprowadzonego przez Allergy Asthma & Foundation of America (AAFA), rzecznika pacjentów cierpiących na astmę i alergie - można tego często uniknąć, stosując jednodniowe soczewki kontaktowe.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Objawy podrażnienia oczu soczewkami

Zgodnie z raportem AAFA, około 67% alergików zgodnie twierdzi, że to właśnie wiosną dolegliwości dotyczące oczu stają się najbardziej dotkliwe. Najbardziej frustrujące jest to dla osób noszących soczewki kontaktowe - około 45% twierdzi, że nawracające zapalenia spojówek, podrażnienia i łzawienia, często uniemożliwiają im założenie soczewek. 12% przyznaje, że w ogóle przestaje je w tym czasie nosić. Ich problem mogłyby w dużym stopniu rozwiązać soczewki jednodniowe.

1.1. Dlaczego soczewki kontaktowe wywołują niepożądane dolegliwości?

Większość respondentów przyznaje, że używa danego kompletu przez dwa tygodnie lub miesiąc. Co więcej - według najnowszych badań, zaprezentowanych na 87. corocznym spotkaniu American Academy of Optometria, tylko około jedna trzecia (36%) osób noszących soczewki kontaktowe miesięcznej wymiany używa ich przez określony przez producenta czas. Ponad połowa (55%) korzysta z nich przez 5 tygodni, 23% - ponad osiem tygodni, a aż 14% nosi miesięczne soczewki 10 tygodni i dłużej.

Tymczasem jak wyjaśnia dr Paul Karpecki, dyrektor kliniki Koffler Vision Group (Lexington, Kentucky) - na powierzchni soczewek przez cały okres ich noszenia kumulują się osady, które mogą podrażniać powierzchnię oka. Skoro zaś większość pacjentów nie przestrzega harmonogramu ich wymiany, nie należy się dziwić odczuwanym przez nich dolegliwościom.

2. Zalety soczewek jednorazowych

Jak wykazują prowadzone badania, aż 67% osób, które na czas wiosny przestawiły się na noszenie soczewek jednorazowych - odczuło wyraźną poprawę komfortu oka. Dr Paul Karpecki wyjaśnia: codzienne zakładanie nowej pary soczewek, wyjętych prosto z opakowania, minimalizuje ryzyko zbierania się na ich powierzchni alergenów i substancji drażniących. Dlatego też osoby, które decydują się na soczewki jednodniowe, zwykle swobodnie mogą ich używać także wiosną.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.