Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Jazda autem zwiększa ryzyko otyłości

Dojeżdżasz do pracy autem? Uważaj – jesteś bardziej narażony na otyłość niż osoby, które do samochodu wsiadają sporadycznie. Dowiedli tego naukowcy.

Zobacz film: "Otyłość w Polsce"

Badania nad wpływem długości czasu przebywania w aucie na zdrowie człowieka przeprowadzili naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Katolickiego. Przeanalizowali dane około 3 tysięcy dorosłych osób.

W swoich analizach pod uwagę wzięli informacje dotyczące wskaźnika masy ciała (BMI), obwodu talii, stężenia glukozy w krwi na czczo oraz czynników powodujących wystąpienie chorób serca.

Badacze doszli do wniosku, że ryzyko otyłości oraz wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego jest wyższe u osób, które spędzają w aucie ponad godzinę dziennie. Są oni także bardziej narażeni na cukrzycę typu 2.

Jak podają australijscy naukowcy, osoby spędzające w samochodzie ponad godzinę dziennie mają wyższy wskaźnik BMI od tych, którzy autem kierują tylko około 15 minut lub mniej w ciągu dnia. Jak to się przekłada na masę ciała?

Osoby często podróżujące autem ważą średnio o ponad 2 kilogramy więcej. Mają też o 1,5 centymetra większy obwód pasa. Naukowcy twierdzą, że na takie konsekwencje długiej jazdy bardziej narażeni są mężczyźni – szybciej tyją i cierpią na otyłość brzuszną.

Jak sytuacja z wygląda w Polsce? Pomimo świadomości, iż pokonywanie trasy praca-dom transportem prywatnym jest niekorzystne dla zdrowia, nadal zdumiewająco rzadko korzystamy ze środków komunikacji miejskiej, pociągów lub przewoźników prywatnych.

Potwierdzają to przeprowadzone w 2010 roku badania BAEL. Wynika z nich, że do pracy własnym autem dojeżdża codziennie około 64 proc. badanych. Nawet w tych miastach, w których funkcjonuje dobrze rozwinięta sieć komunikacji miejskiej korzysta z niej tylko jedna na trzy osoby.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Następny artykuł: Rodzaje
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza