Trwa ładowanie...

Aloes - właściwości, przeciwwskazania do stosowania

Aloes jest od wieków uznawany za środek leczniczy. Olejek z aloesu przykłada się do ran i odmrożeń, aby wspomóc gojenie. Jednak właściwości aloesu nie zawsze są korzystne dla zdrowia i należy zachować ostrożność przy jego używaniu...

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

spis treści

1. Aloes - właściwości

Żel z aloesu można nakładać bezpośrednio na skórę. Aloes wspomaga gojenie się ran i odmrożeń, ale raczej tych drobnych. Trzeba uważać, jeśli skóra jest mocno złuszczona i podrażniona. Wtedy aloes może wywołać pieczenie, zaczerwienienie i opóźnienie gojenia. Zachowajmy ostrożność także przy używaniu kosmetyków zawierających aloes – mogą one wywoływać takie same reakcje skórne, jak „czysty” aloes.

Tylko niektóre badania sugerują, że aloes (w formie soku czy żelu) pomaga także przy łuszczycy i łojotokowym zapaleniu skóry. Tak samo niepewne jest jego działanie antybakteryjne. Zioła, takie jak aloes, nie pomagają także przy odleżynach.

Suszone mleczko aloesu przy dawce powyżej 250 mg jest silnym drażniącym środkiem przeczyszczającym. Uważajmy więc przy doustnym stosowaniu aloesu. Najlepiej wybierać inne zioła lub leki o działaniu przeczyszczającym – będą łagodniejsze dla przewodu pokarmowego.

2. Aloes - przeciwwskazania do stosowania

Aloesu nie powinny używać kobiety w ciąży ani karmiące piersią. Zdarzały się przypadki poronień i komplikacji spowodowanych działaniem aloesu.

Aloes nie jest odpowiedni dla dzieci poniżej 12. roku życia. Osoby cierpiące na zapalenia jelit i osoby starsze z niedrożnością jelit także powinny wybierać inne zioła niż aloes, ze względu na jego przeczyszczające i podrażniające działanie.

Alergicy uczuleni na czosnek, cebulę, tulipany mogą być także uczuleni na aloes. Może się u nich pojawić wysypka i inne zmiany skórne. Reakcje na stosowanie doustne mogą być wyjątkowo niebezpieczne.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.