Trwa ładowanie...

Objawy raka prostaty - pierwsze symptomy, diagnostyka, czynniki ryzyka

Rak prostaty to drugi najczęściej występujący nowotwór wśród mężczyzn (po raku płuc). W Polsce co roku diagnozuje się go u ok. 9 tys. pacjentów, rocznie 4 tys. mężczyzn umiera na ten nowotwór. Objawy raka prostaty nie zawsze pojawiają się w początkowej fazie choroby, w której leczenie jest najbardziej skuteczne. Poza tym nawet kiedy pacjent zaczyna odczuwać dolegliwości, często lekceważy je i udaje się do lekarza dopiero wtedy, gdy rak prostaty daje nasilone objawy. Niestety, tak jak w przypadku innych chorób nowotworowych, czas odgrywa tu znaczącą rolę. Dlatego mężczyźni, szczególnie po 55. roku życia i ci, których ojciec lub brat chorował na raka prostaty, powinni być wyczuleni na niepokojące objawy raka prostaty.

spis treści

1. Objawy raka prostaty - pierwsze symptomy

Jeśli pacjent obserwuje u siebie następujące objawy raka prostaty, powinien skonsultować się z lekarzem:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Objawy raka prostaty - diagnostyka

Wyżej wymienione objawy raka prostaty nie zawsze świadczą o tym, że chory ma nowotwór prostaty. Rak prostaty nie zawsze daje objawy, a opisane syptomy mogą równie dobrze świadczyć o mniej groźnych chorobach prostaty, na przykład zapaleniach. Aby znaleźć przyczynę dolegliwości, lekarz może zalecić następujące badania:

3. Objawy raka prostaty - czynniki ryzyka

  • po 55. roku życia (średnia wieku pacjentów chorych na raka prostaty to 70 lat),
  • mający w rodzinie chorych na nowotwór prostaty (szczególnie ojca lub brata),
  • prowadzący niezdrowy tryb życia (dieta bogata w tłuszcze zwierzęce).

Badania nie potwierdzają, że inne czynniki mogą mieć wpływ na pojawianie się choroby. Dlatego profilaktyka raka prostaty opiera się głównie na rekacji na prawdopodobne objawy raka prostaty, częstych kontrolnych badaniach oraz diecie bogatej w warzywa, owoce oraz ryby.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Pierwsze objawy raka prostaty łatwo zignorować
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza