Trwa ładowanie...

Jakie są najczęstsze przyczyny zdrady?

Kiedy pozamałżeńska przyjaźń przekracza granicę wierności? To pytanie pociąga za sobą wiele innych. Czy pocałunek kogoś innego to oznaka niewierności? A może wystarczy samo fantazjowanie na jego temat? Zdania są podzielone. Jedni uważają, że zdradzamy jedynie ciałem, dla innych o wiele gorszy jest aspekt psychologiczny. Jasne jest jedno – zdrada boli i pozostawia trwały ślad w naszej psychice. Jakie są jej najczęstsze przyczyny?

spis treści

1. Brak seksualnej satysfakcji w związku

Jak pokazują badania przeprowadzone przez amerykańskich psychologów, to niestety jeden z najczęstszych powodów skoku w bok. Co ciekawe, ankietowanymi były w przeważającej części kobiety. Decydując się na związek, zarówno panie, jak i panowie mają nadzieję na poprawę swojego życia erotycznego. Zawód sprawia, że zaczynają szukać spełnienia gdzie indziej, nawet jeśli w innych sferach wspólnego życia wszystko pozostaje w najlepszym porządku.

Zobacz film: "Dlaczego zdradzamy?"

2. Pragnienie dodatkowych doznań w sypialni

Okazuje się, że nawet jeśli ''te sprawy'' układają się pozornie pomyślnie, nie stanowi to gwarancji trwałości relacji. Wiele osób ukrywa swoje erotyczne fantazje i nie chce lub wstydzi się porozmawiać na ich temat ze swoim partnerem, dlatego też ich zaspokojenia poszukuje poza związkiem. Nawet, gdy nie dochodzi do zdrady, relacja przestaje być satysfakcjonująca i często dochodzi do jej zakończenia bez podania konkretnych powodów.

3. Brak spełnienia emocjonalnego

Poszukiwanie komfortu psychicznego może być tak samo ''dobrym'' powodem niewierności, jak niedopasowanie w sferze fizycznej. W wielu przypadkach za wdanie się w romans odpowiada właśnie brak poczucia emocjonalnej bliskości z partnerem, niedającej się do końca określić intymności, która niezbędna jest do wytworzenia łączącej ludzi więzi. Nie chodzi tu jedynie o poczucie bezpieczeństwa, ale także o świadomość bycia docenianym przy jednoczesnej możliwości indywidualnego rozwoju.

Jak uchronić się przed zdradą?
Jak uchronić się przed zdradą? [9 zdjęć]

Większość mężczyzn nie zdradza z powodu tego, że ich miłość wygasła. Często chodzi o zróżnicowanie życia

zobacz galerię

4. Chęć przeżycia czegoś nowego

Motywacja do pracy nad własnym związkiem jest w takim przypadku o wiele słabsza niż pragnienie posmakowania nowości. Chęć zdobycia nowych doświadczeń sprawia, że zapominamy o tym, iż fascynacja swoim partnerem przy odrobinie chęci i zaangażowania także może zostać odświeżona. To podążanie za coraz to nowymi doznaniami może okazać się zgubne. Zdecydowanie utrudnia nam postawienie fundamentów, na których możliwe jest zbudowanie zdrowej relacji.

5. Chęć zemsty

Pragnienie zadania drugiej osobie cierpienia w akcie odwetu za doznane krzywdy to kolejna, bardzo częsta przyczyna niewierności. Do zdrady często dochodzi wówczas pod wpływem silnych emocji. Zaczynamy myśleć, że nasze postępowanie jest usprawiedliwione, bo przecież to nie my zapoczątkowaliśmy lawinę złych wydarzeń. Często okazuje się jednak, że największą krzywdę wyrządziliśmy w taki sposób sobie samym.

6. Brak gotowości na związek

Nawet kiedy jesteśmy zadowoleni z fizycznej strony naszego związku i wydaje nam się, że to miłość, zdrada może zniszczyć szczęście. A wszystko przez brak gotowości na zbudowanie poważnej, trwałej relacji. Odpowiedzialność, z którą się ona wiąże zaczyna nas przerastać, uświadamiamy sobie, że pozostawanie z jedną osobą przez długi czas po prostu nas przeraża, dlatego skok w bok wydaje się bardzo kuszący.

Pamiętajmy, że zdrada nie musi oznaczać definitywnego zakończenia związku. Warto zastanowić się, czy w takiej sytuacji jesteśmy w stanie znaleźć sposób, by na nowo do siebie dotrzeć i odzyskać zaufanie. Rozwiązaniem jest często terapia dla par, z której korzysta coraz więcej osób. Powierzenie swoich problemów komuś, kto spojrzy na nie obiektywnie, może pomóc dotrzeć do rzeczywistej przyczyny niewierności i pomóc uratować zranioną miłość.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Katarzyna Sadowska
Następny artykuł: Czy mężczyźni mają niewierną naturę?
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza