Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Jakie przyczyny może mieć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu – wbrew pozorom – jest bardzo częstym zjawiskiem. Co prawda częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, ale panowie również borykają się z tym kłopotem, zwłaszcza po ukończeniu 45. roku życia. Okazuje się, że czasami nietrzymanie moczu to dolegliwość, do jakiej dochodzi na skutek działania czynników, które można łatwo wyeliminować. Warto wiedzieć, co to za czynniki i jak radzić sobie z NTM.

Zdarza się, że czynniki wywołujące nietrzymanie moczu można łatwo wyeliminować
Zdarza się, że czynniki wywołujące nietrzymanie moczu można łatwo wyeliminować

1. Nietrzymanie moczu u kobiet i mężczyzn

Tego typu dolegliwości u kobiet mogą być spowodowane takimi czynnikami jak na przykład ciąże i przebyte porody – zazwyczaj w ich wyniku dochodzi do znacznego osłabienia mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy.

U mężczyzn z kolei częstokroć dochodzi do inkontynencji po 45. roku życia, kiedy spada produkcja testosteronu, a to z kolei powoduje rozrost gruczołu prostaty. Ta w efekcie uciska na cewkę moczową, prowadząc do jej zwężenia i przez to poczucia ciągłej potrzeby odwiedzania toalety. U mężczyzn NTM dodatkowo może stanowić powikłanie po prostatektomii.

Nietrzymanie moczu u przedstawicieli obu płci może wiązać się między innymi z niezdrowym trybem życia. Problemom z mimowolnym oddawaniem moczu sprzyja chociażby otyłość i zamiłowanie do spędzania czasu na siedząco. Niekorzystnie na stan zdrowia wpływa także palnie papierosów, spożywanie w nadmiarze kofeiny i picie alkoholu. Równie szkodliwa jest uboga dieta, pełna wysoko przetworzonych produktów.

2. Jak zmniejszyć dolegliwości?

Nietrzymanie moczu może okazać się objawem rozmaitych chorób, dlatego jeśli tylko wystąpi, zawsze należy wybrać się do lekarza. Jeśli zadziałamy odpowiednio wcześnie, możemy przywrócić w tej materii niemal zupełną kontrolę. Jeśli dolegliwości nie są zbyt uciążliwe, możemy zacząć od wyeliminowania czynników, które im sprzyjają.

Najłatwiej oczywiście wprowadzić zmiany do swojego trybu życia – od spędzania większej ilości czasu w ruchu, poprzez usunięcie z diety dań typu fast food i nadmiaru kofeiny, aż po rzucenie palenia. Zawsze łatwo mówić, a trudniej zrobić, ale efekty mogą okazać się zaskakująco pozytywne i z pewnością wynagrodzą wszelkie wyrzeczenia.

Zawsze dobrym sposobem na zwiększenie panowania nad pęcherzem są ćwiczenia mięśni Kegla. Nie jest to skomplikowane zadanie i z powodzeniem można je wykonywać każdego dnia, o każdej porze – nawet siedząc przy stole ze znajomymi. Nikt się nie zorientuje. Już po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń da się zauważyć różnicę.

Jeśli jednak dolegliwości są bardziej uciążliwe, do tego stopnia, że obawiamy się wyjścia z domu i oddawania się rozmaitym aktywnościom, warto sięgnąć po specjalne produkty higieniczne, odpowiednie dla osób z nietrzymaniem moczu. Są to między innymi o wkładki i bielizna chłonna.

Istnieją ich różne wersje, które można dopasować nie tylko pod względem chłonności, ale budowy anatomicznej – inne produkty są bowiem przeznaczone dla kobiet i inne dla mężczyzn. Ich niekwestionowaną zaletą jest to, że są bardzo dyskretne. Pochłaniają nie tylko wilgoć, ale też nieprzyjemne zapachy.

Materiał Partnera

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza