Trwa ładowanie...
Bilans miesiąca
Przeczytaj najnowszy bilans abcZdrowie Temat miesiąca: NIEDOBÓR MAGNEZU

Jaki smoczek do butelki?

Jaki smoczek do butelki będzie najlepszy dla mojego dziecka? To pytanie zadaje sobie wiele młodych mam. Wśród dostępnych na rynku, bardzo różnorodnych opcji, trudno wybrać tę najlepszą dla dziecka. W zależności od wieku i rozwoju maluszka, wybiera się smoczki z różnych materiałów, o różnych kształtach, a także o określonej liczbie i wielkości dziurek. Jeśli odpowiednio dobierzemy smoczek dla dziecka, możemy w przyszłości uniknąć problemów z nauką mówienia i prawidłową artykulacją.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

1. Smoczki do butelki w zależności od użytego materiału

Do wyboru masz dwie opcje: smoczki zrobione z silikonu lub kauczuku.

  • Smoczek silikonowy – to rodzaj przezroczystego smoczka, który zużywa się wolniej niż kauczukowy. Nie trzeba go tak często wymieniać. Ale ma pewną wadę – jest twardszy. Nie nadaje się dla osłabionych dzieci, które nie będą miały siły ssać.
  • Smoczek kauczukowy (lateksowy) – kauczukowy smoczek do butelki ma brązowy kolor, w odróżnieniu od przezroczystego silikonu. Dziecko nie będzie miało problemu z picie m z butelki przez taki smoczek. Taki smoczek do butelki dość szybko się jednak zużywa i odkształca. Pilnuj, aby dziecko nie musiało pić ze zdefasonowanego smoczka, gdyż może to skutkować późniejszymi problemami z artykulacją.

2. Smoczki do butelki w zależności od kształtu

Butelki do karmienia mogą kończyć się smoczkiem okrągłym, anatomicznym lub szerokoodpływowym. Najlepsze dla noworodka i niemowlaka są smoczki jak najbardziej kształtem przypominające sutek, czyli anatomiczne. Dziecko, dzięki takim smoczkom, ssie w bardzo podobny sposób, w jaki ssałoby pierś matki. Takie smoczki nadają się, jeśli dokarmiasz dziecko butelką, ale nie chcesz go odzwyczajać jeszcze od karmienia piersią. Jeśli natomiast dziecko od początku karmione jest sztucznie, rodzaj kształtu smoczka nie jest aż tak bardzo ważny. Noworodek przyzwyczaja się do takiego smoczka, jaki mu podasz – ważne jest jednak, by nie zmieniać dziecku zbyt często smoczka na inne typy.

3. Smoczki do butelki w zależności od wielkości i ilości dziurek

Od wielkości i ilości dziurek w smoczku do butelki zależy, jak długo dziecko będzie piło. Czas posiłku powinien wynosić 15-40 minut – wtedy można uniknąć ulewania, dławienia się mlekiem i innych problemów z karmieniem z butelki. Do wyboru masz smoczki o różnym przepływie.

  • Smoczek do butelki o wolnym przepływie – ma 1-3 malutkie dziurki. To smoczek odpowiedni dla najmłodszych dzieci – do czwartego miesiąca życia, kiedy jeszcze maluchy uczą się ssać.
  • Smoczek do butelki o szybkim przepływie – takie smoczki są przeznaczone dla wprawionych w ssaniu maluchów; smoczki do kaszki są najczęściej właśnie tego typu. Wymagają od dziecka lepszej koordynacji oddechu, przełykania i ssania.

Jaki smoczek do butelki jest najlepszy? Wybieraj smoczki, które przypominają w kształcie sutek. Dziecko ssące pierś wykorzystuje i ćwiczy mięśnie, które będą mu potrzebne do mówienia. Pamiętaj, aby równie uważnie wybrać smoczek do kaszki. Jeśli nie chcesz, by smoczek się zatykał, a dziecko złościło się z powodu utrudnionego ssania, wybieraj do kaszek smoczki z dość dużymi dziurkami, by przepływ pokarmu był odpowiedni dla dziecka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza